تعمیر کمپرسور چیلر | آشنایی با روش تعمیر اصولی کمپرسور چیلر

 1. خانه
 2. مقاله ها
 3. تعمیرات چیلر
 4. تعمیر کمپرسور چیلر | آشنایی با روش تعمیر اصولی کمپرسور چیلر

تعمیر کمپرسور چیلر؛ فرایندی تخصصی و پیچیده

چیلرها از مهم‌ترین و محبوب‌ترین سیستم‌های تبریدی تهویه مطبوع هستند که در بسیاری از ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. قلب تپنده چیلرها، کمپرسور آن‌ها است و نقش بسیار مهمی را در سیستم تبرید آن‌ها برعهده دارد. در صورت خرابی این قطعه، عملکرد چیلرها مختل می‌شود و باید به دنبال روش‌های مختلف برای تعمیر کمپرسور چیلر باشید. این کار نیازمند آشنایی با عیوب اصلی کمپرسور چیلرها و روش تعمیر انواع مختلف آن‌ها است. در این مطلب از دماسایت با روش‌های تعمیر انواع کمپرسورهای چیلر و خدمات ما برای تعمیر این دستگاه‌ها آشنا خواهید شد.

تعمیر کمپرسور چیلر

انواع کمپرسور چیلر کدامند

برای تعمیر کمپرسور چیلر خود در ابتدا بهتر است با انواع کمپرسورهای این سیستم آشنایی داشته باشید. به‌طورکلی چهار نوع کمپرسور در چیلرهای ترکیبی استفاده می‌شود. این کمپرسورها عبارت‌اند از:

 • کمپرسورهای پیستونی
 • کمپرسورهای اسکرال
 • موتورهای سانتریفیوژی
 • کمپرسورهای اسکرو

مدل‌های پیستونی و اسکرو بیشتر از سایر مدل‌ها در چیلرها استفاده می‌شوند و به همین خاطر این مدل‌های کمپرسور بیشتر نیاز به تعمیر دارند. به هر صورت افراد باید با روش‌های تعمیر تمام مدل‌های کمپرسور چیلر آشنایی داشته باشند تا بتوانند این قطعه چیلر خود را تعمیر کنند. شما می‌توانید تعمیرات انواع مدل‌های کمپرسور چیلر خود را  به مجموعه دماسایت بسپارید تا تکنسین‌های ما به‌سرعت و با بهترین کیفیت، کمپرسور چیلر شما را تعمیر کنند.

عیوب اصلی کمپرسورهای چیلر را بشناسید

کمپرسورهای چیلر مانند دیگر قطعات مکانیکی دارای عیوبی مشخص هستند. تکنسین‌ها با استفاده از تجربه خود، این عیوب را شناسایی کرده‌اند و در زمان خرابی کمپرسورهای چیلر، در ابتدا به سراغ رفع این عیوب می‌روند. از جمله این عیوب می‌توان به خرابی شاتون، سرسیلندر، پیستون، خوردگی قطعات فلزی و خرابی موتور اصلی اشاره کرد. باید اشاره داشت که تنها تکنسین‌های مجرب و ماهر می‌توانند این عیوب را شناسایی و آن‌ها را رفع کنند. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود تعمیر کمپرسور چیلر خود را به تکنسین‌ها و سازمان‌های متخصص بسپارید. در ادامه، با عیوب اصلی کمپرسورهای چیلر آشنا می‌شویم.

عیب یابی کمپرسور چیلرخرابی شاتون، سرسیلندر و پیستون‌های کمپرسور چیلر

قطعات داخلی کمپرسورها اهمیت بسیار زیادی در عملکرد آن‌ها دارد. در واقع کمپرسور به‌مانند موتور یک خودرو است که از مجموعه‌ای از قطعات مختلف ساخته می‌شود. از جمله این قطعات می‌توان به شاتون، سرسیلندر و پیستون اشاره کرد. هر یک از این قطعات عملکرد به خصوصی دارند و بعد از مدتی استفاده ممکن است خراب شوند. علت اصلی خرابی شاتون، سرسیلندر و پیستون‌های کمپرسور چیلر، فشار زیاد گاز مبرد است. زمانی که فشار این گاز از حد مجاز افزایش پیدا کند، این قطعات ممکن است به‌سرعت خراب شوند. برای رفع این عیب، تکنسین‌ها می‌توانند فشار گاز مبرد را تنظیم کرده و سپس قطعات معیوب را تعویض کنند.

از‌بین‌رفتن قطعات فلزی کمپرسور براثر خوردگی

خوردگی و زنگ‌زدگی یکی از اصلی‌ترین دلایل خرابی کمپرسورهای چیلر است. به همین خاطر تکنسین‌ها برای تعمیر کمپرسور چیلر در ابتدا باید تمام قطعات فلزی آن را از نظر سلامت و عدم خوردگی بررسی کنند. یکی از دلایل اصلی خوردگی قطعات فلزی کمپرسورهای چیلر، آلودگی روغنی است. روغن‌ها می‌توانند باعث اسیدی شدن و آسیب رسیدن به قطعات شوند. برای جلوگیری از بروز این مشکل و تعمیر کمپرسور چیلر شما می‌توانید آلودگی‌های روغنی را از سطح قطعات فلزی کمپرسور چیلر خود پاک کنید.

خرابی کمپرسور یا موتور اصلی

در بسیاری از موارد، خود کمپرسور خراب شده است و تکنسین‌ها باید این قطعه را به‌صورت کامل تعمیر کنند. خرابی کمپرسور چیلر دلایل زیادی دارد که یکی از آن‌ها، بازگشت گاز مبرد در حالت مایع به داخل محفظه کمپرسور است. در این موارد کمپرسور چیلر شما به‌صورت کامل از بین می‌رود و یا به‌اصطلاح می‌سوزد. تعمیر خرابی کمپرسور یک کار بسیار پیچیده و تخصصی است و به همین خاطر شما می‌توانید تعمیر آن را به تکنسین‌های مجرب و ماهر مجموعه دماسایت بسپارید تا تکنسین‌های ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن کمپرسور چیلر شما را تعمیر کنند.

سوختن و خرابی سیم‌پیچ الکتروموتور

کمپرسورهای چیلر دارای یک فن داخلی هستند که گاز مبرد را در سیکل تبرید چیلرها انتقال می‌دهد. این فن دارای  یک سیم‌پیچ الکتروموتور است که نیروی لازم برای چرخش آن را فراهم می‌کند. یکی از اصلی‌ترین عیوب کمپرسورهای چیلر، سوختن و خرابی سیم‌پیچ الکتروموتور آن‌ها است. این خرابی دلایل بسیار زیادی دارد که یکی از مهم‌ترین دلایل آن، فشار بیش از اندازه به قطعات، اسیدی شدن محیط چیلر و وجود درصد بالایی از رطوبت در کمپرسور است. تعمیرکاران متخصص می‌توانند سیم‌پیچ الکتروموتور کمپرسور را به‌راحتی تعمیر یا تعویض کنند.

روش‌های تعمیر انواع مدل‌های کمپرسور چیلر

همان‌طور که اشاره شد، کمپرسورهای چیلر در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند. به همین خاطر ممکن است در برخی موارد، روش تعمیر مدل‌های مختلف کمپرسور چیلر با یکدیگر متفاوت باشد. بااین‌حال روش تعمیر این قطعات به‌صورت کلی با یکدیگر شباهت دارند و تکنسین‌ها باید مراحل نسبتا مشابهی را برای تعمیر کمپرسور چیلر طی کنند. این مراحل عبارت‌اند از:

 • بررسی ظاهری کمپرسور بابت آسیب فیزیکی
 • بازکردن کمپرسور چیلر و بررسی تمام قطعات داخلی به‌صورت جداگانه
 • شست‌وشوی اجزای داخلی با حلال‌های مخصوص برای افزایش کارایی
 • اندازه‌گیری میزان لقی کمپرسور
 • سرویس قطعات داخلی مانند پیستون‌ها و سرسیلندر
 • انجام تست راه‌اندازی کمپرسور بعد از تعمیر
 • بررسی میزان لرزش کمپرسور و مقایسه آن با اندازه مجاز

سرویس کمپرسور چیلرتعمیر کمپرسورهای چیلر را به دما سایت بسپارید

در صورت خرابی کمپرسور، چیلرها دیگر کارایی ندارند. از سوی دیگر تعمیر کمپرسور چیلر یک فرایند بسیار پیچیده و تخصصی است و باید توسط تعمیرکاران ماهر و مجرب انجام شود. چرا که متخصصین و مراکز معتبر می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان و با کم‌ترین هزینه، کار تعمیر کمپرسور چیلر شما را انجام دهند.

دماسایت از بهترین و بزرگ‌ترین مراکز سرویس و تعمیر سیستم‌های برودتی و حرارتی است. تعمیرکاران دماسایت با بهترین تعرفه در میان دیگر مجموعه‌های تعمیراتی، کار تعمیرات کمپرسورهای چیلر شما را انجام می‌دهند تا رضایت شما در اوج باشد.پس با خیال راحت، تعمیر کمپرسور چیلر خود را به مجموعه ما بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست