کولر گازی، یکی از وسایل اصلی تهویه هوا در منازل، ادارات و فضاهای تجاری است که به طور معمول در فصول گرم سال برای ایجاد محیطی خنک و راحت استفاده و در کاهش دمای محیط کاربرد دارد. اما در برخی مواقع، ممکن است با مشکلاتی همچون باد گرم زدن کولرگازی روبه‌رو شویم که می‌تواند به کارکرد معمولی و عادی دستگاه آسیب برساند و نیاز به تعمیرات کولر گازی داشته باشیم. در این مقاله، به بررسی علت‌ها، عواقب و راه‌حل‌های مرتبط با باد گرم زدن کولر گازی خواهیم پرداخت.

علت‌های باد گرم زدن کولر گازی

فشار بالای محیط

یکی از علل اصلی باد گرم زدن کولر گازی، فشار بالای محیط خارجی است. در شرایطی که فشار جوی اطراف کولر گازی بیش از حد بالا باشد، کولر گازی ممکن است باد گرم تولید کند.

کمبود مبرد (فریون)

یکی از علل اصلی باد گرم زدن کولرگازی، کمبود مبرد (فریون) در سیستم سرمایشی است. مبرد، ماده‌ای است که حرارت را از داخل به خارج منتقل می‌کند و در فرآیند تبدیل گاز به مایع و بالعکس شرکت دارد. کمبود مبرد باعث می‌شود که حرارت داخل دستگاه نتواند به خارج منتقل شود و این موجب کاهش کارایی خنک‌کنندگی کولر گازی و افزایش دمای هوای خروجی می‌شود.

کثیفی یا بستگی کویل‌ها

کویل‌های کندانسور و بخش تبخیر کولر گازی می‌توانند به طور تدریجی کثیف شوند. این کثیفی موجب محدود شدن جریان هوا و انتقال حرارت به خارج می‌شود. به عبارت دیگر، کولر گازی قادر به انتقال حرارت به محیط نخواهد بود و بنابراین باد گرم را ایجاد می‌کند.

کمبود هوا در محیط

جریان هوای مناسب در واحد داخلی و خارجی کولر گازی ضروری است. اگر کولر گازی در محیطی با کمبود هوا نصب شود یا اطراف آن موانعی وجود داشته باشد که جریان هوا را محدود کند، انتقال حرارت به محیط از دست خواهد رفت و باد گرم را تولید خواهد کرد.

تعمیرات کولر گازی که باد گرم می زند

فیلترهای کثیف

فیلترهای تصفیه هوا در کولر گازی نیاز به تعویض و تمیز کردن دارند. در صورتی که فیلترها کثیف شوند، جریان هوا محدود می‌شود و انتقال حرارت به خارج کاهش می‌یابد که نتیجه آن باد گرم زدن کولر گازی است.

کمپرسور معیوب

کمپرسور، بخشی است که مبرد را فشرده و تبدیل به گاز می‌کند. اگر کمپرسور معیوب باشد، قدرت فشرده کردن مبرد کاهش پیدا می‌کند و به دلیل عدم انتقال حرارت به خارج، باد گرم زدن کولر گازی رخ می‌دهد.

نشتی در سیستم سرمایشی

وجود نشتی در لوله‌ها و اتصالات سیستم سرمایشی می‌تواند منجر به کمبود مبرد شود که در نتیجه به باد گرم زدن کولر گازی منجر می‌شود.

خرابی و نقص اجزای الکتریکی

اجزای الکتریکی مانند سنسورها، رله‌ها و قطعات مرتبط با کنترل کولر گازی نقش مهمی در عملکرد آن دارند. خرابی یا نقص در این اجزا می‌تواند باعث ایجاد مشکلات الکتریکی و باد گرم زدن کولرگازی شود.

تنظیمات نادرست ترموستات

ترموستات کنترل دما در کولر گازی را تنظیم می‌کند. در صورتی که تنظیمات ترموستات نادرست باشد و دمای تنظیم شده از دمای واقعی محیط متفاوت باشد، کولر گازی ممکن است باد گرم را تولید کند.

کمک‌کننده‌های انتقال حرارت کثیف

در برخی موارد، کمک‌کننده‌های انتقال حرارت مانند رادیاتورهای خارجی کولر گازی می‌توانند کثیف شوند. این کثیفی باعث محدود شدن جریان هوا و کاهش انتقال حرارت می‌شود و در نتیجه باد گرم زدن کولر گازی رخ می‌دهد.

عمر مفید کولر گازی

با گذر زمان و استفاده مکرر، کولر گازی ممکن است عمر مفید خود را به پایان برساند و قابلیت انتقال حرارت خود را از دست دهد. این موضوع نیز می‌تواند به باد گرم زدن کولرگازی منجر شود.

 تغییراتی در تنظیمات ریموت کنترل کولر گازی ایجاد شده است

وقتی باد کولر گازی به جای خنک کردن، گرم و آزاردهنده است، ابتدا پس از خاموش کردن سریع سیستم اسپلیت، باید ریموت کنترل کولر گازی را مورد بررسی قرار دهید. اگر کولر گازی شما به علاوه از سیستم سرمایشی، به یک سیستم گرمایشی هم مجهز باشد، ممکن است این اتفاق به دلیل تنظیمات اشتباهی در ریموت یا به دلیل فشردن غلط دکمه، باعث ارسال باد گرم به جای هوای خنک شده باشد.

عدم سرویس دوره ای کولر گازی

یکی از علل دیگری که می‌تواند منجر به گرم شدن باد کولر گردد، عدم انجام سرویس به موقع کولر گازی است. بهتر است هر سال قبل از فصل گرما، سیستم اسپلیت خود را مورد سرویس قرار داده تا از وقوع مشکلات محتملی مانند تجمع بیش از حد گرد و غبار در اجزای کولر یا مشکلات برقی جلوگیری کنید. گاهاً ممکن است فکر کنید که سرویس سالیانه تنها هزینه اضافی است و تاثیر چندانی ندارد. اما این کار ساده می‌تواند جلوی سوختن کمپرسور و قطعات دیگر اسپلیت را بگیرد. از این رو، انجام سرویس کولر گازی به صورت منظم علاوه بر تضمین خنکی محیط در تابستان، می‌تواند به صرفه‌جویی مالی نیز منجر گردد.

سرویس دوره ای کولر گازی

آسیب دیدن فن یا موتور فن در باد گرم زدن کولر گازی

در کولر گازی، فن یکی از اجزای اساسی است که با چرخش پره‌ها، هوا را در دستگاه جریان داده و برای تولید هوای خنک استفاده می‌شود. اگر به هر دلیلی موتور فن خراب شود یا آسیب ببیند، توانایی تولید هوا مختل می‌شود و به عبارت دیگر، هوای گرم به جای هوای خنک به داخل محیط منتشر می‌شود. این مشکل می‌تواند منجر به باد گرم زدن کولر شود.

از آنجا که فن و موتور فن اجزای پیچیده‌تری هستند، بررسی و تعمیر آنها نیاز به تخصص دارد. بهتر است در صورت آسیب دیدن فن یا موتور فن کولر گازی، به کارشناس متخصص مراجعه کرده تا تشخیص دقیق تری از دلایل و خرابی انجام شود و راهکارهای تعمیری مناسب ارائه گردد.

عواقب باد گرم زدن کولر گازی

عدم خنک کردن محیط

یکی از اثرات اصلی باد گرم زدن کولر، عدم توانایی در خنک کردن محیط مورد نظر است که ممکن است باعث ایجاد عدم راحتی و افزایش دمای داخلی فضا گردد.

افزایش مصرف انرژی

هنگامی که کولر گازی باد گرم تولید می‌کند و نتواند به خوبی از کارکرد خود برخوردار باشد، مصرف انرژی این دستگاه به صورت غیر بهینه افزایش می‌یابد که ممکن است باعث افزایش هزینه‌های انرژی گردد.

راه‌حل‌های مقابله با باد گرم زدن کولر گازی

تعمیرات و خدمات منظم

انجام تعمیرات و خدمات منظم به کمک تعمیرکاران ماهر و متخصص می‌تواند از بروز مشکلاتی همچون باد گرم زدن کولرگازی جلوگیری نماید.

تمیز کردن کویل‌ها و فیلترها راه حلی آسان برای جلوگیری از باد گرم زدن کولرگازی

رعایت تمیزی کویل‌ها و فیلترها باعث افزایش انتقال حرارت و جریان هوا در کولر گازی می‌شود و از باد گرم زدن جلوگیری می‌کند.

بررسی تنظیمات ترموستات

اطمینان حاصل کنید که تنظیمات ترموستات به درستی انجام شده و دمای تنظیمی با دمای واقعی محیط هماهنگی دارد.

بررسی اجزای الکتریکی

در صورت شکایت از باد گرم زدن کولر گازی، اجزای الکتریکی آن را بررسی کرده و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض کنید.

سخن آخر

به طور کلی، باد گرم زدن کولر گازی می‌تواند ناخوشایندی‌هایی را به دنبال داشته باشد که با رعایت نکات فوق و انجام تعمیرات منظم می‌توان از این مشکل جلوگیری نمود و از کولر گازی بهره‌برداری بهینه داشت. در هر صورت، برای تشخیص دقیق و رفع مشکل باد گرم زدن کولرگازی، توصیه می‌شود از تعمیرکاران ماهر و متخصص در زمینه کولرهای گازی استفاده کنید. تا علت اصلی مشکل را تشخیص داده و بر طبق نیاز تعمیرات لازم را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست