تعمیرات کویل هواساز | چرا هواساز دیگر دمای مطلوب را فراهم نمی‌کند؟

  1. خانه
  2. مقاله ها
  3. سایر مقاله ها
  4. تعمیرات کویل هواساز | چرا هواساز دیگر دمای مطلوب را فراهم نمی‌کند؟

کارکرد کویل در هواساز و نیاز به تعمیر آن

هواسازها جزو دستگاه‌های تهویه مطبوع هستند که از فن، فیلتر و کویل آب گرم و سرد تشکیل شده‌اند. بدیهی است که همه اجزا این دستگاه‌ها باید سالم باشند تا عملیات‌هایی مانند فیلتراسیون، گرمایش یا سرمایش و توزیع هوا به خوبی انجام شود. در این بین، کویل‌ها در فرآیند کار هواساز، نقش مهمی دارند. زیرا دمای هوا در این بخش که متشکل است از لوله‌های مسی، تنظیم شده و سپس، هوا در فضا توزیع می‌شود. اما کویل‌ها نیز گاهی دچار خرابی می‌شوند و نیاز به تعمیر هواساز دارند. از این رو، این مطلب از دماسایت را به تعمیرات کویل هواساز اختصاص داده‌ایم.

تعمیر کویل هواساز

با ساختار هواساز آشنا شوید

هواساز نوعی از سیستم‌های تهویه مطبوع است که تنظیم دما، فیلتراسیون هوا، تنظیم میزان رطوبت و … را انجام می‌دهد. این سیستم در ساختمان‌های مسکونی و صنعتی کاربرد دارد و در بازار، دو نوع از آن عرضه می‌شود که از نظر کاربرد با یکدیگر تفاوت دارند؛ هواساز خانکی یا آپارتمانی و هواساز صنعتی.

باید به این نکته توجه داشته باشید که هواساز حرارت و برودت را تولید نمی‌کند و صرفا هوای سرد و گرم را توزیع می‌کند. از این رو، این دستگاه در کنار دستگاه‌هایی مانند چیلر، وی آر اف، بویلر و جی اچ پی استفاده می‌شود. به تعبیر دیگر، آب در دستگاه متصل به هواساز، سرد یا گرم شده و از طریق پمپ به کویل‌ هواساز می‌رسد. در مرحله بعدی، هوای تازه از طریق یک فن به اطراف کویل‌ها فرستاده می‌شود و بر اثر گرما یا سرمای سطح کویل‌ها، گرم یا خنک می‌شود. فیلتراسیون هوا نیز معمولا پیش از رسیدن آن به کویل‌ها انجام می‌شود. زیرا در این صورت، هوایی پاک بدون ذرات معلق خواهیم داشت.

مروری بر نکات مهم برای تعمیرات کویل‌ هواساز

دستگاه‌های هواساز دمای هوای ورودی را برای تامین گرمایش یا سرمایش فضا تغییر می‌دهند. اما برای تکمیل این فرآیند، در مسیر هوای ورودی، کویلی به عنوان مبدل‌ قرار می‌گیرد. البته کویل علاوه بر تغییر دما، کارکردهای دیگری نیز دارد و می‌توان از آن برای کاهش رطوبت‌ استفاده کرد. در حال حاضر، دو نوع کویل در دستگاه‌های هواساز نصب می‌شوند؛ مستقیم و غیر مستقیم.

همانطور که از نامش پیدا است، کویل مستقیم گرما یا سرما را مستقیما از منبع گرمایش یا سرمایش می‌گیرد. اما در سوی دیگر، کویل غیر مستقیم دما را از جریان آبی که پیشتر توسط چیلر، سرد شده یا در دیگ، گرم شده است، می‌گیرد. البته هر دو نوع کویل گاهی دچار مشکل می‌شوند و تمام عملکرد هواساز را دچار اختلال می‌کنند. در ادامه، به نکاتی برای تعمیرات کویل‌ هواساز می‌پردازیم.

یخ زدن کویل باعث کاهش راندمان هواساز می‌شود

بسیاری از افرادی که برای تعمیرات کویل هواساز با مراکز تعمیراتی تماس می‌گیرند، اینطور می‌گویند که هواساز دیگر راندمان سابق را ندارد. یکی از دلایل اصلی کاهش راندمان هواساز، یخ ‌زدن کویل است. توجه داشته باشید که این مساله چندین عامل متفاوت دارد. اما معمولا، گرد و غبار باعث بروز چنین مشکلی می‌شوند. اگر گرد و غبار را از روی کویل‌ پاک نکنید، کمپرسور نیز دچار خرابی می‌شود. در این صورت، باید علاوه بر هزینه تعمیرات کویل هواساز، هزینه زیادی برای تعویض کمپرسور بپردازید.

سرویس کویل هواساز

یکی از مراحل مهم در تعمیرات کویل‌ هواساز، بررسی پره‌ها است

توصیه ما به همه افرادی که در خانه یا محل کارشان از هواساز استفاده می‌کنند، این است که برای سرویس‌های دوره‌ای یا تعمیرات کویل‌ هواساز، پره‌ها را نیز بررسی کنند. زیر اگر پره‌های کویل‌ دچار آسیب شوند، مسیر جریان مسدود خواهد شد و کویل یخ‌ می‌زند. لازم به ذکر است که تعمیر پره‌های کویل یک کار تخصصی است. از این رو، به هیچ‌وجه بدون دانش فنی و تجربه، اقدام به تعمیر این بخش از هواساز نکنید.

برای کاهش صدای زیاد هواساز، باید کویل تعمیر شود

بسیاری از افراد بر این باورند که یکی از معایب هواساز، صدای زیادی است که در هنگام کار ایجاد می‌کند. اما در واقعیت، صدای هواسازها بسیار کم است. زیرا این دستگاه‌ها برای مصارف خانگی طراحی شده‌اند و تنها در صورت خرابی، صدایی زیاد تولید می‌کنند. یکی از عوامل اصلی این مشکل نیز کثیفی کویل‌ است. در واقع، زمانی که راه جریان هوا مسدود می‌شود، فشاری که به کمپرسور وارد می‌شود، افزایش می‌یابد. از سوی دیگر، این جز از هواساز برای مدت زمان بیشتری کار می‌کند. در نتیجه، صدایی ناخوشایند از هواساز به گوش می‌رسد. برای رفع این مشکل، تنها کافی است کویل را تمیز کنید.

بررسی عایق‌ها؛ یکی از مراحل اصلی تعمیرات کویل‌ هواساز

یکی از مراحل مهم در تعمیرات کویل‌ هواساز، بررسی عایق اطراف کویل است. زیرا اگر این عایق شل ‌شده باشد، راندمان هواساز کاهش می‌یابد. از سوی دیگر، این امکان وجود دارد که عایق‌ها به روی کویل بیفتند. البته این مورد بیشتر زمانی رخ می‌دهد که عایق‌ها به خوبی در جایشان قرار نگرفته‌اند. لازم به ذکر است که  بروز مشکل برای عایق اطراف کویل، علاوه بر کاهش جریان هوا، باعث یخ‌ زدن کویل‌ می‌شود.

برای بررسی عایق اطراف کویل، می‌توانید پلنیوم را باز کنید. البته توصیه ما این است که این کار را به تعمیرکاران مجرب بسپارید. از سوی دیگر، باید به این نکته اشاره کنیم که عدم وجود عایق، کار دستگاه هواساز را دچار اختلال می‌کند. از این رو، نمی‌توان عایق‌ها را حذف کرد. همچنین باید مراقب باشید که در فرآیند تعمیرات کویل هواساز، آسیبی به آن‌ها وارد نشود. البته اگر عایق پاره یا خیس شده باشد، باید آن را تعویض کنید.

کویل هواساز

برای تکمیل تعمیرات کویل‌ هواساز، فن را نیز بررسی کنید

همانطور که در بخش‌های ابتدایی متن اشاره کردیم، فن هواساز نقش مهمی در کار این دستگاه دارد. در واقع، بسیاری از افراد پس از انجام تمام مراحل تعمیر کویل، مجددا با مشکل مواجه می‌شوند. زیرا فن را بررسی نکرده‌اند. البته بهتر است بررسی فن و تمیز کردن آن را به متخصصان بسپارید.

تعمیرات کویل هواساز را به متخصصان دما سایت بسپارید

پیش از انجام هر اقدامی برای تعمیر هواساز، باید برق آن را قطع کنید. اما باید به این نکته نیز توجه داشته که حتی اگر شرایط ایمنی بر طبق دستورالعمل‌ها رعایت شوند، امکان آسیب رسیدن به اجزا دستگاه هواساز وجود دارد. از این رو، بهتر است که برای رفع هرگونه خرابی در هواساز، از تعمیرکاران مجرب کمک بگیرید. ما در مجموعه دماسایت، با به‌کارگیری متخصصان باتجربه، تمامی خدمات تعمیر هواساز مانند تعمیر و تعویض کویل را انجام می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست