تعمیر برد کولر گازی اینورتر | روش تعمیر این قطعه + معرفی یک مرکز تعمیرات معتبر

  1. خانه
  2. مقاله ها
  3. تعمیرات کولر گازی
  4. تعمیر برد کولر گازی اینورتر | روش تعمیر این قطعه + معرفی یک مرکز تعمیرات معتبر

تعمیر برد کولر گازی اینورتر؛ یک کار کاملا تخصصی

در سال‌های ‌اخیر استفاده از سیستم‌های ‌سرمایشی تبریدی مانند کولر گازی رواج پیدا کرده است. از طرفی، کولرهای گازی اینورتر نسل جدیدی از کولرهای گازی هستند که به‌عنوان سیستم‌های برودتی کم‌مصرف شناخته می‌‌‌شوند. این دستگاه نیز مانند هر سیستم سرمایشی دیگری، ممکن است با مشکلاتی روبرو شود و تعمیرات نیاز پیدا کند. یکی از اجزای مهم کولرهای گازی، برد الکترونیکی آن‌ها است که در صورت خرابی، دستگاه به‌کل از کار می‌‌‌افتد. از این‌ رو، در صورت خرابی برد دستگاه باید تعمیر آن را به یک مرکز تعمیرات کولرگازی معتبر بسپارید. در این مطلب با روش‌های ‌تعمیر برد کولر گازی اینورتر آشنا می‌‌‌شویم.

انواع برد کولر گازی اینورتر کدام‌اند؟

نسل جدید اسپلیت‌ها، کولرهای گازی اینورتر هستند. یکی از مهم‌ترین قطعات این مدل از کولرها، برد آن‌ها است. در صورتی خرابی برد کولر گازی اینورتر، دستگاه کارایی خود را از دست خواهد داد. برد کولر گازی جزو حساس‌ترین قطعات دستگاه به شمار می‌‌‌آید و در صورت خرابی، در بیشتر موارد قابل تعمیر نیست و باید جایگزین شود.

تعمیر برد کولر گازی اینورتربرد کلر گازی اینورتر به دو نوع AC و DC تقسیم می‌‌‌شود. امروزه در بیشتر کولرهای گازی از بردهای DC استفاده می‌‌‌شود. در کولرهای گازی اینورتر جدید، قدرت دستگاه براساس فشار وارده به آن قابل تنظیم است. از این رو، بردهای DC عملکردی بهتر از بردهای AC دارند که باعث صرفه‌جویی در مصرف برق نیز می‌‌‌شوند.

رایج‌ترین مشکلات برد کولر گازی اینورتر را بشناسید

تکنیسین‌های ‌ماهر برای تعمیر برد کولر گازی اینورتر، در ابتدا نسبت به عیب‌یابی این سیستم خنک‌کننده اقدام می‌‌‌کنند. این فرآیند کاملا تخصصی است و صرفا باید توسط افراد متخصص انجام شود. پس از عیب‌یابی، این افراد با تکیه بر دانش فنی بالایی که دارند قطعات معیوب را تعویض می‌‌‌کنند یا اینکه برد دستگاه را با یک برد جدید جایگزین می‌‌‌کنند. در ادامه با مشکلات رایج برد کولر گازی اینورتر آشنا می‌‌‌شویم.

مشکل در فیوز کولر گازی اینورتر

معمولا اولین نقطه‌ای که در کولر گازی اینورتر آسیب می‌‌‌بیند، فیوز است. چرا که این بخش از برد دستگاه بیشتر از سایر بخش‌ها در معرض آسیب قرار دارد و با بالا رفتن شدت‌جریان برق، ممکن است به‌کل بسوزد. برای عیب‌یابی فیوزهای شیشه‌ای از مولتی‌متر استفاده می‌‌‌شود و چنانچه فیوز کولر گازی سوخته باشد، آن را تعویض می‌‌‌کنند.

عملکرد نادرست وریستور در برد کولر گازی اینورتر

در منبع تغذیه، چنانچه ولتاژ برق بیش از اندازه وارد مدار شود، وریستور می‌‌‌سوزد. عیب‌یابی این بخش از برد نیز توسط دستگاه مولتی‌متر انجام می‌‌‌شود. چنانچه وریستور بسوزد، باید تعویض شود و ولتاژ قطعه جدید باید مشابه با قطعه تعویض شده باشد.

خرابی آی سی مدار تغذیه

آی سی‌ها به دو نوع سه‌پایه و چهارپایه تقسیم می‌‌‌شوند ئ در برد کولر گازی اینورتر کاربرد دارند. علت خرابی این بخش از دستگاه این است که اگر در مدار یک اتصال کوتاه برقرار شده باشد، آی سی مدار تغذیه می‌‌‌سوزد. تکنیسین‌های ‌ماهر جهت تست ولتاژ، آی سی را از برد جدا می‌‌‌کنند. سپس، پایه منفی ولت را به پایه منفی مدار وصل می‌‌‌کنند و پایه مثبت ولت را نیز روی پایه مربوطه قرار می‌‌‌دهند. ولتاژ پایه 5 باید بیشتر از 200 ولت و ولتاژ پایه 1 و2 باید بیشتر از 110 ولت باشد. در صورتی خرابی آی سی مدار، تنها راه جایگزین کردن آن است.

خرابی دیود پل در برد کولر گازی اینورتر

یکی دیگر از بخش‌هایی که هنگام عیب‌یابی و تعمیر برد کولر گازی اینورتر توسط افراد متخصص بررسی می‌‌‌شود، دیود پل است. برد کولر گازی دارای چهار دیود چل است که به دو شکل مجموعه‌ای و چهارتایی تعبیه شده‌اند. از جمله علل خرابی دیود می‌‌‌توان به شدت بالای جریان برق، اتصال کوتاه و باز بودن مدار اشاره کرد. برای اینک از سالم بودن دیود اطمینان حاصل شود از اهم‌متر استفاده می‌‌‌کنند. در صورت خرابی دیود، آن را با یک قطعه جدید جایگزین می‌‌‌کنند.

عملکرد نادرست بلوک کنترل مرکزی در کولر گازی اینورتر

یکی دیگر از بخش‌هایی که هنگام عیب‌یابی و تعمیر برد کولر گازی اینورتر مورد بررسی قرار می‌‌‌گیرد، بلوک کنترل مرکزی آن است. این بخش وظیفه کنترل و دستور دادن به سایر اجزای کولر گازی را بر عهده دارد. این بلوک از چندین بخش الکترونیکی و یک میکروکنترلر تشکیل می‌‌‌شود و دستورات مربوطه در این بخش صادر می‌‌‌شوند.

روش تعمیر برد کولر گازی اینورترروش تعمیر برد کولر گازی اینورتر

تعمیر برد کولر گازی اینورتر کاری تخصصی است و باید آن را به افراد ماهر بسپارید. پس از خارج کردن برد از دستگاه، این افراد تست‌های ‌لازم را روی آن انجام می‌دهند تا از خراب بودن برد اطمینان حاصل کنند چرا که در برخی موارد تنها اتصالات برد کولر گازی اینورتر دچار مشکل شده است و نیاز به تعمیر دارد. چنانچه قطعات مورد استفاده در برد سوخته باشند، باید با قطعاتی اورجینال جایگزین شوند.

اما درصورتی‌که مشخص شود، برد کولر گازی اینورتر خراب است و تعمیر آن کاری به‌صرفه نیست، باید تعویض شود. نکته مهم این است که قطعه جایگزین باید با دستگاه شما سازگار باشد. درنهایت، تکنیسین اتصالات مربوطه را به برد دستگاه وصل می‌‌‌کند و برد را روی آن سوار می‌‌‌کند.

تعمیر برد کولر گازی اینورتر خود را به دماسایت بسپارید

برد کولر گازی اینورتر یکی از اصلی‌ترین قطعات به‌کاررفته در این سیستم سرمایشی به شمار می‌‌‌آید که در صورت خرابی، دستگاه کارایی خود را از دست می‌‌‌دهد. چرا که این قطعه وظیفه دستوردهی به سایر اجزای کولر گازی را بر عهده دارد. عیب‌یابی و تعمیر برد کولر گازی اینورتر کاری کاملا تخصصی است و صرفا تکنسین‌های ‌ماهر از پس آن برمی‌آیند. از این رو، در صورت خرابی این قطعه مهم، باید تعمیر برد کولر گازی خود را به یک مرکز معتبر تعمیرات کولر گازی بسپارید.

دماسایت یکی از معتبرترین مراکز تعمیرات سیستم‌های ‌برودتی و حرارتی در ایران به شمار می‌‌‌آید. تکنیسین‌های ‌ماهر در این مجموعه معتبر، این توانایی را دارند تا کار تعمیر یا تعویض قطعات کولر گازی شما را به بهترین شکل انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست