تعویض یا تعمیر منبع دوجداره موتورخانه

موتورخانه‌ها هنوز نسبت به پکیج‌های گرمایشی و سرمایشی، مزایای بسیاری دارند. اما خرابی اجزا موتورخانه نیز بسیار اتفاق می‌افتد. برای مثال، خرابی منبع دوجداره موتورخانه یا همان مخزن آبگرم شوفاژخانه، یکی از مشکلات رایج سیستم‌های موتورخانه است. این منبع که به عنوان یک مبدل حرارتی در موتورخانه‌ها نصب می‌شود، به شکل غیرمستقیم، آب شهری را گرم می‌کند.

شاید اینطور به نظر برسد که ساز و کار منبع دوجداره موتورخانه، بسیار ساده است و تعمیر آن نیز نیاز به مهارت خاصی ندارد. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که تعمیر موتورخانه و هر یک از اجزا موتورخانه، مستلزم آشنایی با تمام تجهیزات و بخش‌های آن است. از این رو، پیش از انجام هر اقدامی، درباره مشکل پیش‌آمده تحقیق کنید یا با متخصصان تماس بگیرید. در این مطلب، به نکات مهم در زمینه تعمیر منبع دوجداره موتورخانه می‌پردازیم.

تعمیر منبع دوجداره موتورخانه

منبع دوجداره موتورخانه چطور کار می‌کند؟

منبع دوجداره موتورخانه، متشکل از دو منبع استوانه‌ای است که یکدیگر را احاطه کرده‌اند. اما کارکرد این منبع به این شکل است که در ابتدا، استوانه داخلی پر از آب سرد می‌شود. استوانه یا جداره دوم (که بزرگتر است) نیز از آب گرم پر می‌شود. توجه داشته باشید که آب گرم از طریق دیگ وارد این بخش می‌شود. سپس، آب گرم حول منبع می‌چرخد تا تمام آب موجود در منبع، گرم شود. در این فرآیند، دمای آب موجود در هر یک از جداره‌ها، تغییر می‌کند تا در نهایت، آب گرم شود.

جالب است بدانید که هر دو استوانه داخلی و خارجی منبع را با ورقه‌های فولای و روکش گالوانیزه می‌سازند. از این رو، روند گرم شدن آب، سریع‌تر شده و آب موجود در منبع نیز پاک (یا بهداشتی) است. از سوی دیگر، اغلب منبع‌های دوجداره قابلیت تامین 2000 لیتر آب را دارند. توجه داشته باشید که این حجم مختص منابع موجود در موتورخانه ساختمان‌های مسکونی است. البته در برخی موارد، بسته به تعداد واحدهای یک ساختمان و میزان مصرف آب ساکنین، موتورخانه را با استفاده از منابع کویل‌دار تجهیز می‌کنند. زیرا ظرفیت این نوع منابع در مقایسه با  منبع دوجداره، بیشتر است.

شناسایی اجزا؛ گامی مهم در تعمیر منبع دوجداره موتورخانه

مهم‌ترین گام برای تعمیر منبع دوجداره موتورخانه، آشنایی با شیوه کار و اجزا متفاوت این منبع است. اما ساختار کلی منبع دوجداره چگونه است؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که استوانه‌های موجود در منبع از طریق لوله به دیگر بخش‌های موتورخانه متصل شده‌اند. اما شناسایی این اتصالات و روش تعمیر آن‌ها، پیچیده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

برای معرفی اجزا مرتبط با منبع دوجداره، از مشعل شروع می‌کنیم. در واقع، مشعل روند گرم‌ شدن آب در سیستم موتورخانه را تسهیل و تسریع می‌کند. به زبان ساده‌تر، آبی که در شوفاژها جریان دارد، توسط مشعل گرم شده است. اما تنها هدف از راه‌اندازی موتورخانه، گرمایش خانه نیست و تامین آب شرب گرم نیز در موتورخانه انجام می‌شود. از این رو، مخزن جداره از طریق لوله‌های مخصوص، آب شرب را به بخش‌های مختلف ساختمان، منتقل می‌کند. لازم به ذکر است که آب مصرفی از طریق استوانه خارجی منبع، گرم می‌شود. توجه داشته باشید که شناسایی لوله‌های شوفاژ و آب مصرفی نیز شما را در تعمیر منبع دوجداره موتورخانه، یاری می‌کند.

تعمیر منبع دوجداره موتورخانه

شیر هواگیری و شیر اطمینان نیز دو مورد مهم از اجزا موتورخانه هستند که ایمنی را تامین می‌کنند. پیشنهاد ما این است که پیش از اقدام برای تعویض یا تعمیر منبع دوجداره موتورخانه، با طریقه کارکرد این دو شیر نیز آشنا شوید. توجه داشته باشید که اگر فشار در موتورخانه بالا برود، شیر اطمینان به شکل خودکار باز شده و مانع انفجار منبع دوجداره می‌شود. از این رو، یکی از مهم‌ترین اجزا موتورخانه می‌باشد. پیشنهاد ما این است که در هنگام تعویض منبع دوجداره، یک شیر یک‌طرفه نیز برای جلوگیری از بازگشت آب سرد به منبع، نصب کنید.

چطور می‌توان منبع دوجداره موتورخانه را تعویض یا تعمیر کرد؟

پیش از هرچیزی، پیشنهاد ما این است که موتورخانه ساختمان را به طور مرتب، بازرسی و سرویس کنید و بهتر است که در این امر، از متخصصین کمک بگیرید. توجه داشته باشید که اگر این رویه را پیش بگیرید، از بروز مشکلات احتمالی موتورخانه، جلوگیری شده و در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی می‌شود. از سوی دیگر، باید برای نصب تجهیزات و راه‌اندازی موتورخانه، از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید. چراکه کوچک‌ترین خطا در راه‌اندازی این بخش مهم از تاسیسات ساختمان، می‌تواند زیان‌بار باشد.

شاید بپرسید: «تعویض یا تعمیر منبع دوجداره موتورخانه، چگونه انجام می‌شود؟». در پاسخ باید بگوییم که این منبع باید به گونه‌ای نصب شود که هم سطح دیگ موتورخانه نباشد، بلکه بالاتر از آن، قرار بگیرد. توجه داشته باشید که در موتورخانه‌های مرکزی، منبع دوجداره باید به پمپ سیرکوله و دیگ شوفاژ، نزدیک باشد تا حرارت اتلاف نشود و مسیر لوله‌کشی نیز کوتاه‌تر باشد. در ادامه، با مراحل تعمیر منبع دوجداره موتورخانه آشنا می‌شویم.

تعمیر منبع دوجداره موتورخانه

تخلیه و جداسازی منبع

برای تعمیر منبع دوجداره، ابتدا باید جداره‌ها را تخلیه کنید. هدف از انجام این کار، کاهش وزن مخزن برای جداسازی آن است. پس از تخلیه منبع، باید کلیه اتصالات را باز کرده و مخزن را پایین بیاورید. می‌توان گفت که در این مرحله، می‌توان برای تعمیر یا تعویض مخزن تصمیم‌گیری کرد، البته باید این ارزیابی توسط کارشناسان انجام شود.

جایگزینی منبع جدید

جایگزینی منبع جدید، امری حساس است. چراکه اگر اشتباه انجام بشود، تمام سیستم موتورخانه دچار مشکل می‌شود. توجه داشته باشید که بخش خارجی منبع، لوله‌های بزرگ‌تری دارد. از این رو، باید در ابتدا، این بخش را تکمیل کنید. لازم به ذکر است که در این مرحله، باید شیر اطمینان، لوله‌های آب بهداشتی و پمپ برگشت را نصب کنید. همچنین باید پیش از راه‌اندازی نهایی، کل منبع را امتحان کنید.

تعمیر منبع دوجداره موتورخانه با خدمات مجموعه دماسایت

ما در مجموعه دماسایت با بیش از 70 متخصص با تجربه در اموری مانند تعویض یا تعمیر منبع دوجداره موتورخانه، آماده خدمت‌رسانی به شما هستیم. لازم به ذکر است که خدماتی نظیر راه‌اندازی، لوله‌کشی، عیب‌یابی و سرویس انواع موتورخانه، شوفاژخانه و تاسیسات نیز در دماسایت، ارائه می‌شوند. توجه داشته باشید که ما کیفیت تمامی قطعات استفاده شده را تضمین می‌کنیم. همچنین در کمترین زمان ممکن و با بهترین قیمت، این خدمات را ارائه می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست