تعمیر و سرویس فن هواساز | روش‌های اصولی سرویس + درخواست سرویس‌کار

  1. خانه
  2. مقاله ها
  3. سایر مقاله ها
  4. تعمیر و سرویس فن هواساز | روش‌های اصولی سرویس + درخواست سرویس‌کار

تعمیر و سرویس فن هواساز، راهی برای جلوگیری از هزینه‌های سنگین

بدون شک سیستم‌های تاسیساتی هواساز یا ایرکاندیشن (Air Conditioner) یکی از کارآمدترین راه‌های تامین هوای گرم یا سرد برای ساختمان‌های مسکونی، تجاری و حتی صنعتی است. البته این سیستم‌های تاسیساتی دارای بخش‌های مختلف بوده که هرکدام دارای نقش پررنگی هستند. به همین دلیل باید به هریک از آن‌ها به خوبی رسیدگی شود تا جلوی آسیب دیدن سیستم هواساز گرفته شود. فن‌ها نیز جزو همین قسمت‌ها بوده و باید توجه ویژه‌ای به تعمیر و سرویس فن هواساز داشت. اگر شما هم به دنبال این هدف هستید، با ما همراه باشید تا اطلاعاتی کاربردی و ارزشمندی به دست بیاورید.

تعمیر و سرویس فن هواسازفن هواساز چیست؟

فن هواساز در سیستم‌های تاسیساتی نقش باد بزن را بازی کرده و جریان هوای ایده‌آل را فراهم می‌کند. این قسمت شامل مجموعه متنوعی از قطعات الکترونیکی و مکانیکی است که هرکدام به تنهایی نیاز به تعمیر و نگهداری درست دارند. به همین دلیل زمانی که قصد تعمیر و نگهداری فن هواساز را دارید، باید تمامی بخش‌ها و قطعات را به صورت اصولی مورد بررسی دقیق قرار دهید.

معرفی کوتاه قطعات فن هواساز

به طور کلی فن‌های هواساز از متعددی تشکیل شده‌اند که با توجه به ظرفیت کار سیستم تاسیساتی توان معینی را ارائه می‌دهند. با وجود این شرایط در هر سیستم هواساز می‌توان فنی را دید که توان پرتاب باد متفاوتی را به توجه به قدرت قطعات خود ارائه می‌دهد. البته در تمامی سیستم‌های هواساز فن با قطعات مشخصی حضور دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • بدنه با طراحی حلزونی و پروانه
  • تسمه و پولی‌های انتقال قدرت الکتروموتور به شفت اصلی فن با قطعات مکانیکی مثل یاتاقان
  • قطعات الکترونیکی مثل انواع فیوز و سنسور

با توجه به موارد بالا می‌توان فهمید که تعمیر و سرویس فن هواساز امری کاملا تخصصی بوده و نیاز به مهارت فنی بالایی دارد. به همین دلیل بهتر است که انجام این کار را به تعمیرکاران حرفه‌ای بسپارید تا به این قطعات مهم و ارزشمند آسیب نزنید.

تعمیرات فن هواسازبخش‌های مهم در تعمیر و سرویس فن هواساز

با قاطعیت می‌توان گفت که تمامی قطعات و بخش‌های موجود در فن‌ هواساز مهم هستند. به طوری که نمی‌توان حتی یک قطعه را کم ارزش دانست و از لیست سرویس یا تعمیر خط زد. با وجود چنین ویژگی مهمی در بخش فن هواسازها باید سرویس این فن با نهایت دقت انجام شود. در هر قسمت نیز باید پارامترهای خاصی مورد بررسی قرار بگیرند تا تعمیر و سرویس با موفقیت به پایان برسد.

حلزونی و قسمت‌های کلی بدنه فن

اولین قسمتی که در تعمیر و سرویس فن هواساز باید بررسی شود، بدنه حلزونی شکل است. به طور کلی در سیستم‌های هواساز فن‌ها به شکل حلزونی یا سانتریفیوژ بوده و با مواد مقاوم در برابر خوردگی یا اکسایش ساخته می‌شوند. بدیهی است که بدنه حلزونی نباید هیچ گونه خوردگی یا ایراد ظاهری داشته باشد. همچنین تمامی قسمت‎های بدنه در حالت استاندارد محکم هستند با لرزش یا کار فن صدای اضافی تولید نمی‌کنند. اگر هم در هنگام سرویس نقصی دیده شد، بهتر است قبل خرابی بیشتر بدنه به طور اصولی ترمیم شود.

پره‌های فن

بدون شک پره‌های فن مهم‌ترین قسمت این بخش سیستم‌های تاسیساتی هستند. به همین دلیل در هنگام سرویس باید پره‌ها یک به یک بررسی شوند. اول از همه نباید پره‌های پروانه فن به هیچ مانعی برخورد کنند. همچنین در صورت لقی بهتر است که پره مورد نظر محکم شود. در غیر این صورت فن با صدای بالا کار کرده و در رفتن پره آسیب‌های جبران‌ناپذیری ایجاد می‌کند.

شفت اصلی پروانه فن

شفت اصلی فن به محوری گفته می‌شود که پروانه روی آن گردش دارد. باید بدانید که شفت اصلی به مرور زمان و به خاطر اصطکاک خرده شده و چرخش راحت پروانه را مشکل می‌کند. به همین دلیل بهتر است که در سیستم‌های هواساز قدیمی شفت به طور کامل تعویض شود. البته که با روان‌کاری اصولی شفت طول عمر این قطعه افزایش خواهد داشت.

یاتاقان‌ها و وضعیت روان‌کاری آن‌ها

یاتاقان‌ها را می‌توان مهم‌ترین قطعه در کاهش اصطکاک شفت اصلی فن دانست. اگر یاتاقان‌ها به هر دلیلی آسیب ببینند، صدای کار فن بیشتر شده و فشار بیشتری به الکتروموتور وارد می‌شود. با وجود اهمیت این قطعه بهتر است که در تعمیر و سرویس فن هواساز توجه ویژه‌ای به یاتاقان‌ها داشت. روغن‌کاری منظم در هر سرویس نیز عمر یاتاقان‌ها را به طور چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

الکتروموتور، سیم پیچ، روتور، فیوز و سایر ادوات برقی

الکتروموتور در واقع قلب تپنده سیستم فن هواساز است با انرژی الکتریسیته نیروی مکانیکی مورد نیاز برای چرخش فن را فراهم می‌کند. این قطعه باید در هر سرویس بررسی شود و نسبت به عملکرد درست قطعات آن اطمینان پیدا کرد. در غیر این صورت الکتروموتور فن هواساز دچار مشکل شده و برای تعمیر هزینه قابل توجهی را روی دوش مصرف کننده می‌گذارد.

سلامت پولی‌ها و تنظیم اصولی

پولی یا فولی قرار گرفته روی محور پروانه و الکتروموتور جزو قسمت‌های مهم در سرویس فن هواساز محسوب می‌شوند. توصیه می‌کنیم که برای تنظیم پولی‌ها از ابزار پولی‌کش کمک بگیرید و به آن‌ها ضربه نزنید. متاسفانه تعمیرکاران غیرحرفه‌ای با ضربه زدن به پولی‌ها آسیب شدیدی به سیستم مکانیکی فن هواساز می‌زنند و باعث افزایش هزینه‌های تعمیر می‌شوند.

تسمه و میزان سفتی آن

در هر تعمیر و سرویس فن هواساز باید به طور ویژه‌ای وضعیت تسمه را بررسی کرد. همچنین میزان سفت بودن تسمه نیز روی عملکرد سیستم تاثیر زیادی می‌گذارد. اگر هم هرگونه خوردگی یا ترک روی تسمه دیده شد، بهتر است تسمه تعویض شود.

عیب یابی فن هواسازآیا تعمیر و سرویس فن هواساز هزینه زیادی دارد؟

اگر به سرویس دوره‌ای فن هواساز اهمیت دهید، به افزایش طول عمر مفید سیستم‌های تاسیساتی هواساز کمک بزرگی می‌کنید. در غیر این صورت باید منتظر خرابی‌های پی‌درپی باشید و برای تعمیر قطعات یا تعویض آن‌ها هزینه قابل توجهی بپردازید.

تعمیر و سرویس فن هواساز با خیال راحت

در صورتی که به دنبال یک مرکز معتبر برای تعمیر و سرویس فن هواساز هستید، ما در دما سایت به شما کمک می‌کنیم. کافیست با تیم کارشناسان ما تماس بگیرید تا در کمترین زمان ممکن تعمیرکاران حرفه‌ای برای انجام سرویس‌های دوره‌ای یا تعمیرات فن سیستم‌های هواساز به شما کمک کنند. همچنین با دما سایت دیگر نگران خرابی‌های ناشی از تعمیر غیر اصولی یا قطعات بی‌کیفیت نخواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست