تعمیر پمپ پکیج | دلایل خرابی این قطعه و روش‌های تعمیر آن را بشناسید

  1. خانه
  2. مقاله ها
  3. تعمیر پمپ پکیج | دلایل خرابی این قطعه و روش‌های تعمیر آن را بشناسید

تعمیر پمپ پکیج و تشخیص دلایل بروز خرابی در آن

پکیج‌ها قطعات زیادی دارند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها پمپ است. چرا که این قطعه وظیفه دارد آب گرم را به رادیاتورها و دیگر قسمت‌های خانه برساند. محل قرارگیری پمپ پکیج در قسمت پایین و پشت قاب جلویی این وسیله گرمایشی است. باید بدانید زمانی که صدای دستگاه پکیج زیاد شد و یا آب در رادیاتورها جریان پیدا نکرد، پمپ آن حتما باید تعمیر شود. در صورت مشاهده هرگونه علائم خرابی در پمپ پکیج حتما باید آن را بررسی کنید و ببینید که به تعمیر پکیج نیاز دارد یا خیر. در صورتی که پمپ تعمیر نشود ممکن است که این قطعه بسوزد. بنابراین با ما همراه باشید تا به بررسی دلایل خرابی و راهکارهای تعمیر پمپ پکیج بپردازیم.

پمپ پکیج چگونه کار می‌کند؟

پمپ پکیج قطعه‌ای است که آب داغ را از دستگاه پکیج دریافت کرده و به رادیاتور انتقال می‌دهد. رادیاتور برای گرم شدن از این آب داغ استفاده می‌کند و زمانی که آب سرد شود، آن را از طریق لوله برگشت، به پمپ پکیج منتقل می‌کند. همچنین این پمپ وظیفه رساندن آب داغ به شیرهای آب ظرفشویی، دستشویی و حمام را نیز بر عهده دارد.

سرویس و تعمیر پمپ پکیج

دلایل خرابی پمپ پکیج و راهکارهای تعمیر آن را بشناسید

پمپ پکیج به دلایل مختلفی می‌تواند خراب شود و نیاز به تعمیر داشته باشد. از جمله این دلایل می‌توان به روشن شدن پکیج بدون آب و نصب نشدن فیلتر در لوله برگشت پمپ اشاره کرد. باید بدانید که هنگام روشن شدن پکیج حتما باید آب به مقدار کافی در آن وجود داشته باشد. در صورتی که پکیج بدون آب کافی روشن شود، پمپ پکیج نمی‌تواند هیچ آبی را پمپاژ کند. در نتیجه به احتمال بسیار زیاد پکیج خواهد سوخت.

لازم است بدانید زمانی که آب سرد از رادیاتور به پمپ پکیج برگشت می‌خورد، مقداری رسوبات در لوله برگشت جمع می‌شود. در صورتی که در این لوله فیلتر نصب نشود، آب رسوبدار و کثیف وارد پمپ شده و باعث جرم گرفتن آن می‌شود. در نتیجه ممکن است پمپ پکیج خراب شده یا بسوزد. به طور کلی احتمال دارد که مشکلات مختلفی برای پمپ پکیج به وجود بیاید. بنابراین با شناسایی این مشکلات می‌توانید به تعمیر پمپ پکیج بپردازید.

از جمله مشکلات رایج ایجاد شده برای پمپ پکیج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پکیج کار می‌کند اما هیچ آبی داخل آن در گردش نیست
  • مقدار زیادی جرم و آلودگی در پمپ گیر می‌کند
  • صدای زیادی از پمپ پکیج تولید می‌شود
  • پمپ پکیج کار نمی‌کند
  • قطعه پمپ پکیج نشتی دارد

عیب یابی پمپ پکیج

دلایل بروز مشکل کار کردن پمپ پکیج بدون گردش آب و روش رفع آن

ابتدا باید بدانید که در زمان کار کردن پمپ، دستگاه باید صدای ویبره یا لرزش تولید کند و آب در داخل آن وجود داشته باشد. اگر دستگاه به این صورت عمل نکند، باعث می‌شود که پمپ پکیج بدون گردش آب در آن کار کند. دلیل اصلی چنین مشکلی این است که شافت یا میله داخل پمپ پکیج گیر کرده و باعث پمپاژ نشدن آب می‌شود. نشانه وجود این مشکل گرم شدن بیش از حد آب است. برای تعمیر پمپ پکیج زمانی که چنین مشکلی به وجود آمده باید یک ضربه آرام به پمپ وارد کنید تا میله یا شافت آزاد شود.

جمع شدن جرم و آلودگی در پمپ پکیج و راهکار برطرف کردن آن

جمع شدن جرم و آلودگی در داخل پمپ پکیج مشکلی است که می‌تواند باعث از کار افتادن پمپ شود. برای اینکه بفهمید چنین مشکلی برای پمپ پکیج به وجود آمده دو نشانه وجود دارد. اول اینکه قطعه پمپ و خود پکیج کارکرد مرتبی ندارند؛ همچنین دمای آب دریافتی رادیاتور از پمپ کاهش پیدا می‌کند. در صورت بروز این دو مورد می‌توان فهمید که پمپ جرم گرفته است. اگر چنین مشکلی به وجود آمد، برای تعمیر پمپ پکیج کافی است این قطعه را شستشو داده و سرویس کنید.

چرا پمپ پکیج صدای زیادی تولید می‌کند و چگونه می‌توان آن را برطرف کرد؟

در هنگام کار پمپ پکیج فقط باید صدای لرزش دستگاه را بشنوید. در صورتی که این صدا بیش از حد زیاد شود، ممکن است که داخل پمپ، هوا گرفته باشد. به غیر از صدای زیاد، سرد شدن رادیاتورها هم نشانه بروز این مشکل می‌تواند باشد. برای تعمیر پمپ پکیج در چنین شرایطی باید پمپ و رادیاتور هواگیری شوند. جالب است بدانید که روی دستگاه پکیج، یک پیچ هواگیری تعبیه شده که می‌توانید برای هواگیری از آن استفاده کنید.

تعمیرات پمپ پکیج

روش تعمیر پمپ پکیج در صورت کار نکردن آن

اصلی‌ترین دلیل روشن بودن پکیج و کار نکردن آن اشتباه نصب شدن پمپ است که در واقع به ندرت اتفاق می‌افتد. بهترین روش برای تعمیر پمپ پکیج در این شرایط این است که آن را باز کرده و دوباره به شکل صحیح نصب کنید. برای این کار ابتدا همه آب موجود در پکیج را خالی کنید. سپس پمپ را باز کرده و در جهت درست به نصب آن بپردازید. بعد از اینکه پمپ را دوباره نصب کردید، عمل آبگیری و هواگیری پمپ و رادیاتور را انجام دهید.

راهکار برطرف کردن نشتی پمپ پکیج

در صورتی که از پکیج آب بیرون بیاید، قطعا در پمپ آن نشتی وجود دارد. نصب اشتباه پمپ، نشتی در قطعات داخلی آن و خراب شدن کاسه نمد پمپ از دلایل اصلی بروز چنین مشکلی هستند. باید اشاره کرد که کاسه نمد معمولا به دلیل فشار بالای پکیج خراب می‌شود. برای تعمیر پمپ پکیج در چنین شرایطی ابتدا این قطعه را بررسی کنید. اگر محل اتصال لوله‌های آن شل بودند، آن‌ها را محکم کنید. در صورتی که نشتی ادامه پیدا کرد، پمپ را باز کرده و ببینید که قطعات داخل آن پوسیدگی یا خوردگی دارند یا خیر. اگر کاسه نمد پمپ خراب شده است، حتما آن را تعویض کنید.

تعمیر هرگونه خرابی پمپ پکیج به کمک مجموعه دماسایت

پمپ یکی از قطعات حیاتی در دستگاه پکیج به شمار می‌رود. چرا که با بروز هرگونه مشکلی در این قطعه کل دستگاه از کار می‌افتد. بنابراین در صورت بروز هرگونه مشکلی در کارکرد پکیج، حتما باید پمپ آن را بررسی کرده و به‌سرعت آن را تعمیر کنید. اگر پمپ پکیج شما خراب شد، بهتر است به یک تعمیرکار حرفه‌ای مراجعه کنید. مجموعه دماسایت یکی از بهترین مراکز تخصصی تعمیر سیستم‌های برودتی و حرارتی است. شما می‌توانید با مراجعه به مجموعه ما از خدمات بهترین و مجرب‌ترین تعمیرکاران برای تعمیر پمپ پکیج بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست