تعمیر کندانسور کولر گازی | دلیل خرابی این قطعه و روش‌های تعمیر آن

  1. خانه
  2. مقاله ها
  3. تعمیرات کولر گازی
  4. تعمیر کندانسور کولر گازی | دلیل خرابی این قطعه و روش‌های تعمیر آن

کندانسور کولر گازی؛ قطعه‌ای با مشکلات اساسی اما قابل تعمیر

تقریبا در همه خانه‌ها و ادارات از سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده می‌شود. یکی از این سیستم‌ها کولر گازی است. باید اشاره کرد که کولرهای گازی نسبت به دیگر سیستم‌های تهویه مطبوع ارزان‌تر هستند. همچنین کولرهای گازی به راحتی قابل حمل هستند و طول عمر بالایی دارند. با این حال بعضی از قطعات آن‌ها ممکن است به مرور زمان خراب شده و نیاز به تعمیر داشته باشند. یکی از این قطعات کندانسور کولر گازی است که تعمیر نکردن به‌موقع آن ممکن است باعث خرابی قطعات دیگر نیز بشود. برای تعمیر این قطعه ابتدا باید علت خرابی آن را پیدا کنید. با ما همراه باشید تا در این مطلب به بررسی دلایل خرابی و روش‌های تعمیر کندانسور کولر گازی بپردازیم.

سرویس کندانسور کولرگازی-min

چرا کندانسور کولر گازی خراب می‌شود؟

ابتدا باید بدانید در صورتی که کندانسور کولر گازی خراب شده و به تعمیر نیاز داشته باشد حتما باید چنین مشکلی را جدی بگیرید. چرا که در صورت توجه نکردن به این مشکل و تعمیر نکردن کندانسور، کولر گازی شما به‌شدت آسیب دیده و ممکن است به‌درستی عمل نکند. در نتیجه سیستم تهویه مطبوع شما از کار خواهد افتاد. به این ترتیب بررسی کندانسور کولر گازی و پیدا کردن دلایل خرابی این قطعه اهمیت بسیار زیادی دارد.

از جمله دلایل خرابی کندانسور کولر گازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جمع شدن آشغال و گردوغبار بر روی کندانسور
  • نشتی مبرد در قطعه کندانسور
  • برق سیستم تهویه مطبوع و نقض در مدار الکتریکی دستگاه
  • گرفتگی خطوط مکش و ترک برداشتن اجزای کندانسور
  • خرابی ترموستات سیستم تهویه مطبوع

جمع شدن گردوغبار بر روی کندانسور؛ دلیل رایج درست عمل نکردن کندانسور

کولر گازی معمولا در بیرون از ساختمان قرار می‌گیرد؛ از همین رو همیشه در معرض گردوغبار قرار دارد. همچنین ممکن است باد آشغال‌های ریز مانند برگ‌های خشک درختان را به سمت کولر کشانده و وارد دستگاه کند. اگر مشاهده کردید که کولر شما به درستی عمل نمی‌کند، دستگاه را بررسی کرده و به تمیز کردن گردوغبار و آشغال‌های جمع شده روی کندانسور بپردازید.

توجه داشته باشید که اگر جسم خارجی وارد شده به کندانسور نسبتا بزرگ باشد، ممکن است باعث آسیب دیدن قطعات داخلی کندانسور شود. هنگامی که قصد تعمیر کندانسور کولر گازی را دارید ابتدا باید برق دستگاه را قطع کنید و مطمئن شوید که احتمال برق‌گرفتگی وجود نخواهد داشت.

نیاز به تعمیر کندانسور کولر گازی به دلیل نشتی مبرد

مبرد همان ماده‌ای است که هوا را خنک می‌کند که به دو صورت مایع و گاز هستند. در واقع این ماده در چرخه خنک کردن هوا دائم از حالت مایع به گاز و بالعکس تغییر حالت می‌دهد. در صورتی که ماده مبرد در کندانسور نشت پیدا کند، کمپرسور نمی‌تواند به درستی مبرد را پمپاژ کند. اکنون مساله این است که چگونه می‌توان نشتی مبرد را تشخیص داد؟ مواردی که نشتی مبرد را نشان می‌دهند شامل یخ‌زدگی اجزا، کاهش قدرت خنک‌کنندگی کولر و صدای خش‌خش هنگام کار کردن دستگاه می‌شود. در صورت نشتی مبرد برای تعمیر کندانسور کولر گازی حتما باید با یک تعمیرکار حرفه‌ای تماس بگیرید؛ چرا که این کار نیازمند داشتن تخصص و دانش درباره مبرد است.

کار نکردن کندانسور به دلیل برق سیستم تهویه مطبوع و نقص در مدار الکتریکی دستگاه

کولر گازی یک دستگاه برقی است و طبیعتا به مرور زمان ممکن است که کابل‌های برق آن قطعی یا اتصالی پیدا کنند. قطعات داخل کندانسور از جمله فن‌ها، موتورها و کمپرسور از انرژی الکتریکی استفاده می‌کنند. از همین رو در صورت وجود هرگونه ایراد در مدار الکتریکی، باعث کار نکردن کندانسور می‌شود. هنگامی که کولر را روشن کرده و صدای کلیک یا خش‌خش شنیدید، به احتمال زیاد کلید رله الکتریکی فرسوده شده و به درستی عمل نمی‌کند. در چنین شرایطی تنها راه تعمیر کندانسور کولر گازی تعویض کلید رله است. اما اگر رله سالم باشد، احتمالا قطعات دیگری مانند خازن‌ها، یا سیم‌پیچ موتور ایراد پیدا کرده‌اند.

تعمیرات کندانسور کولرگازی

معمولا زمانی که قطعات الکتریکی کندانسور ایراد پیدا کنند، کولر یا روشن نمی‌شود یا قدرت کافی برای خنک کردن نخواهد داشت. برای تعمیر قطعات الکتریکی کندانسور ابتدا برق را قطع کرده و اتصالات هر قطعه را جداگانه بررسی کنید. اگر خازن یا رله الکتریکی ایراد پیدا کرده باشند، باید تعویض شوند. برای اینکه از تعویض درست این قطعات و عملکرد صحیح آن‌ها مطمئن شوید، بهتر است که این کار را به یک تعمیرکار مجرب بسپارید.

گرفتگی خطوط مکش؛ دلیلی برای تعمیر کندانسور کولر گازی

گاهی ممکن است که خطوط مکش کندانسور دچار گرفتگی شود که در این صورت کندانسور کولر گازی به تعمیر نیاز پیدا می‌کند. در صورت گرفتگی خطوط مکش، گرما به درستی از کندانسور تخلیه نمی‌شود و کمپرسور باید به صورت مداوم کار کند تا هوای خنک تولید شود. بنابراین اگر مشاهده کردید که کمپرسور به صورت مداوم کار می‌کند و فرایند خنک کردن اتوماتیک انجام نمی‌شود، باید خطوط مکش کندانسور را بررسی کنید.

این احتمال هم وجود دارد که اجزای کندانسور ترک برداشته باشند. در این شرایط برای تعمیر کندانسور کولر گازی باید تمام مجاری، کویل‌ها و خطوط مکش بررسی شوند. همچنین باید تمام رسوبات و گردوغبار جمعش شده روی کندانسور و اجزای آن را کاملا تمیز کنید.

خرابی ترموستات سیستم تهویه مطبوع؛ از دلایل اساسی خرابی کندانسور

یکی از قطعاتی که خرابی آن ممکن است باعث اختلال در عملکرد کندانسور شود، ترموستات است. در صورتی که ترموستات به درستی عمل کند، شما صدای فن‌ها و کمپرسور را هم‌زمان خواهید شنید. اما در صورتی که صدای فن را بشنوید، اما کمپرسور بی‌صدا باشد، به احتمال زیاد ترموستات خراب شده است. در چنین شرایطی بهترین کار این است که قبل از خراب شدن کندانسور، ترموستات را باز کرده و تعویض کنید.

عیب یابی کندانسور کولر گازی

افزایش طول عمر کولر گازی با آگاهی از روش‌های تعمیر کندانسور

آگاهی از روش‌های تعمیر هر دستگاه الکتریکی می‌تواند به استفاده بهینه از این دستگاه کمک کند. کولر گازی نوعی سیستم تهویه مطبوع پرکاربرد است و یکی از قطعات مهم این دستگاه که ممکن است به مرور زمان دچار خرابی شود، کندانسور است. دلایل مختلفی مانند گرفتگی خطوط مکش و خرابی ترموستات ممکن است باعث اختلال در عملکرد کندانسور شوند. با آگاهی از روش‌های تعمیر کندانسور کولر گازی می‌توانید به مدت طولانی از سیستم تهویه مطبوع خود استفاده کنید. با این حال برای تعمیر قطعاتی مانند کندانسور باید به سراغ تعمیرکاران متخصص و مجرب بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست