خنک نکردن وی آر اف ‌| بررسی دلایل خنک نکردن VRF‌ و راه‌های تعمیر

  1. خانه
  2. مقاله ها
  3. سایر مقاله ها
  4. خنک نکردن وی آر اف ‌| بررسی دلایل خنک نکردن VRF‌ و راه‌های تعمیر

خنک نکردن وی آر اف در روزهای گرم تابستان

وی آر اف (VRF)‌ یا همان اسپلیت مرکزی یکی از سیستم‌های تاسیساتی سرمایشی و گرمایشی پرکاربرد است که در ساختمان‌های مسکونی یا تجاری استفاده می‌شود. این سیستم تاسیساتی که از یونیت‌های داخلی، خارجی، لوله‌کشی مسی، سیم‌کشی و پنل‌های کنترلی تشکیل شده است، در شرایطی خاص با مشکل کاهش سرما مواجه می‌شود. در صورتی که شما هم با مشکل خنک نکردن وی آر اف سر و کله‌ می‌زنید، با ما همراه باشید تا با دلایل ایجاد این مشکل و راهکار مطمئن تامین آن‌ها آشنا شوید. و برای تعمیر وی آر اف با متخصصان دماسایت در تماس باشید.

دلایل خنک نکردن وی آر اف

از آنجایی که سیستم تاسیساتی وی آر اف از بخش‌های متعددی تشکیل شده است. به همین دلیل ایرادات به وجود آمده در این سیستم ممکن است که ریشه‌های گوناگونی داشته باشد. در مورد مشکل خنک نکردن وی آر اف نیز چنین شرایطی برقرار بوده و باید تمامی بخش‌ها مورد بررسی قرار بگیرند.

توجه داشته باشید که برخی قطعات هستند که تاثیر مستقیم روی مشکل سرد نشدن مطلوب باد وی آر اف می‌گذارند. تکنسین‌های حرفه‌ای و با تجربه نیز در ابتدا این قطعات را بررسی کرده و در کمترین زمان ممکن مشکل را از بین می‌برند.

خنک نکردن وی آر اف

نصب غیر اصولی سیستم

متاسفانه یکی از رایج‌ترین دلایلی که باعث خنک نکردن وی آر اف می‌شوند، نصب غیراصولی است. برخی از نصاب‌های غیرحرفه‌ای از تجهیزات ضعیف نسبت به وسعت محیط استفاده می‌کنند که کاهش توان را به همراه دارد. به طوری که سیستم حتی در حداکثر توان کاری نمی‌تواند سرمای کافی را ایجاد کند. انتخاب لوله‌های سایز نامناسب، عدم رعایت استانداردهای ارتفاع لوله و دیگر موارد این چنینی در نصب باعث کاهش راندمان سیستم شده و راهی به جز اصلاح آن‌ها برای حل مشکل وجود ندارد.

نشت گاز مبرد و نیاز به شارژ مجدد

در سیستم وی آر اف مانند چیلرها از گاز فریون استفاده شده که نقش مبرد را بازی می‌کند. در صورتی که هر دلیلی باعث کاهش فشار این گاز شود، سرما به طور قابل توجهی کمتر شده و دستگاه توان اولیه خود را از دست می‌دهد. برای مثال در صورتی که نشتی در سیستم وجود داشته باشد، فشار گاز کم شده و مشکل خنک نکردن وی آر اف به وجود می‌آید. شارژ گاز نیز تنها راه حل این نقص بوده که صرفا باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شود. ناگفته نماند که شارژ غیر اصولی گاز یا افزایش فشار برای سیستم مضر بوده و به قطعات حساسی مثل کمپرسور آسیب جدی می‌زند.

خرابی سیستم  الکترونیکی  و تامین برق وی آر اف

اگر در سیستم برق وی آر اف هرگونه نقصی به وجود بیاید، سیستم حتی توان روشن شدن نیز نخواهد داشت. با وجود حساسیت بالای وی آر اف به برق و سلامت سیستم الکترونیکی بدیهی است که خرابی در چنین قسمت‌هایی باعث می‌شود که سرما کمتر شود. برای مثال در صورتی که ولتاژ برق ورودی نوسان یا افت سنگین داشته باشد، سیستم وی آر اف قدرت خنک کنندگی را از دست می‌دهد.

نقص در سیم‌کشی پنل‌های کنترلی

پنل‌های کنترلی که ارتباط بین یونیت‌های داخلی و خارجی را فراهم می‌کنند، جزو عوامل تاثیرگذار در مشکل خنک نکردن وی آر اف هستند. اگر پنل‌ها، کلیدهای روی پنل و حتی سیم‌کشی آن‌ها به درستی کار نکند، دستگاه عملکرد درست و خنک‌کنندگی خوبی نشان نمی‌دهد. در چنین شرایطی مدارهای الکتریکی و سلامت بردهای PCB سیستم باید با کمک CCM چک شوند. پیاده‌سازی نادرست پنل‌ها و سیم‌کشی نیز باعث عملکرد نادرست این بخش خواهند شد.

عوامل تاثیرگذار در مشکل خنک نکردن وی آر اف

نقش کمپرسور در خنک نکردن وی آر اف

بدون شک یکی از مهم‌ترین قطعاتی که خنک‌کنندگی وی آر اف را کاهش می‌دهد، کمپرسور است. این قطعه که نقش قلب تپنده سیستم را بازی می‌کند و مسئولیت متراکم کردن گاز مبرد را برعهده دارد، با عملکرد نادرست خود تاثیر مستقیمی روی راندمان سیستم می‌گذارد. همچنین باید بدانید که کمپرسور به تنهایی با چند نقص گوناگون این مشکل را رقم می‌زند. به همین دلیل توصیه می‌شود که در صورت بروز مشکل کاهش سرمای وی آر اف کمپرسور از چند بٌعد مختلف مورد بررسی قرار بگیرد.

کمبود روغن کمپرسور

اگر روغن موجود در کمپرسور از حد استاندارد کمتر باشد، مشکلاتی متعددی در سیستم به وجود می‌آید. برای مثال با کمبود روغن حرکت قطعات مکانیکی مانند یاتاقان‌ها سخت‌تر شده و دور کمپرسور کمتر خواهد شد. به همین دلیل عملیات متراکم شدن گاز ضعیف‌ شده که باعث کاهش سرما می‌شود. علاوه بر کم بودن روغن کثیفی شدید فیلتر و مسدود بودن مسیرهای گردش روغن شدت این مشکل را بیشتر می‌کند. به خاطر حساسیت این موضوع باید روغن کمپرسور را طی بازه‌های زمانی مختلف تعویض کرد.

اسیدی شدن روغن

روغن کمپرسور وی آر اف در صورتی که مدت زیادی تعویض نشود، به خاطر حرارت بالا خواص خود را از دست می‌دهد. به طوری که روغن اسیدی شده و دیگر روان‌کاری مناسب را نخواهد داشت. در اثر این اتفاق روغن روی بخش‌هایی مانند سیم‌پیچی ریخته و با ایجاد اتصالی  صدمات سنگینی به سیستم وی آر اف می‌زند. به همین دلیل باید روغن تعویض شده و قسمت‌های آلوده به روغن کثیف تمیزکاری شوند.

نیم‌سوز شدن سیم پیچ یا ضعف کمپرسور

کمپرسورها به دلایلی مانند نوسان برق، فشار کاری بالا، شرایط محیطی نامناسب و… آسیب می‌بینند. اگر کمپرسور VRF به هر دلیلی ضعیف شود یا آسیب کامل ببیند، مشکل خنک نکردن وی آر اف به وضوح حس می‌شود. در این شرایط باید کمپرسور تعویض یا تعمیر کنید که نیازمند تخصص کافی است.

نیم‌سوز شدن سیم پیچ یا ضعف کمپرسور و خنک نکردن vrf

چرا باید مشکل خنک نکردن وی آر اف را به تعمیرکاران حرفه‌ای بسپاریم؟

بدون شک تمامی قطعات و بخش‌هایی که در صورت خرابی باعث افزایش دمای باد می‌شوند، حساس بوده و دارای قیمت قابل توجهی هستند. به همین دلیل در صورت داشتن این مشکل باید از تعمیرکاران متخصص کمک گرفت تا با توجه به اصول فنی سیستم را بازبینی و تعمیر کنند.

خداحافظی با مشکل خنک نکردن VRF با دماسایت

اگر می‌خواهید که مشکل خنک نکردن وی آر اف را با کمک قطعات اصلی و بهترین تعمیرکاران از بین ببرید، تیم تکنسین‌های دماسایت در اختیار شما هستند. با ما تماس بگیرید تا در کمترین زمان تعمیرکاران مجربه به محل مورد نظر شما اعزام شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست