شارژ گاز داکت اسپیلت | مشکلات نشت گاز از دستگاه + عوامل موثر در هزینه شارژ

  1. خانه
  2. مقاله ها
  3. تعمیرات داکت اسپلیت
  4. شارژ گاز داکت اسپیلت | مشکلات نشت گاز از دستگاه + عوامل موثر در هزینه شارژ

شارژ گاز داکت اسپیلت؛ یکی از مراحل مهم نصب و نگهداری از سیستم اسپیلت

آخرین مرحله از نصب اسپیلت، یعنی شارژ گاز داکت اسپیلت از اهمیت زیادی برخوردار است. چنانچه مراحل قبل از شارژ گاز از جمله نصب یونیت‌های ‌داخلی و خارجی و لوله مبرد به‌درستی انجام شده باشد، مرحله شارژ گاز نیز به شکل ساده‌تری انجام می‌‌‌شود. البته نکته مهم این است که در مدل‌های جدید سیستم‌های  اسپیلت‌، یونیت‌های ‌داخلی و خارجی از قبل با گاز شارژ شده‌اند. در این مطلب، با نحوه شارژ گاز داکت اسپیلت در زمان نصب داکت اسپلیت و در زمان کاهش میزان گاز آشنا می‌‌‌شویم.

شارژ گاز داکت اسپیلت از یونیت خارجی چگونه انجام می‌‌‌شود

در اسپیلت‌های ‌جدید، یونیت‌های ‌خارجی از قبل در کارخانه با گاز شارژ شده‌اند. بیشتر گاز در بخش کویل کندانسور اسپیلت استفاده می‌‌‌شود. برای اینکه میزان اثربخشی گاز بیشتر باشد، آن را با فشار بالا شارژ می‌‌‌کنند. چنانچه میزان گاز مصرفی در کندانسور کافی باشد، اسپیلت می‌‌‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد. ازآنجاکه گاز مبرد در اسپیلت‌های ‌جدید از قبل شارژ شده است، دیگر به شارژ گاز دستگاه نیازی نیست. البته لازم به ذکر است که اگر فاصله یونیت‌های ‌خارجی و داخلی زیاد باشد، ممکن است شارژ گاز داکت اسپیلت ضروری باشد. گاز مورد استفاده در یونیت خارجی باید به کل سیستم اسپیلت که شامل لوله مبرد و یونیت داخلی است، راه داشته باشد.

شارژ گاز داکت اسپیلت

به‌طورکلی، در اسپیلت‌های ‌جدیدی که در بازار موجود هستند، شارژ گاز مثل گذشته انجام نمی‌شود. در این نوع از اسپیلت‌ها، گاز فشرده موجود در یونیت خارجی در کل سیستم تهویه مطبوع جریان پیدا می‌‌‌کند. برای انتقال گاز فشرده از یونیت خارجی به یونیت داخلی و همچنین انتقال گاز برگشتی از یونیت داخلی به خارجی دو سوپاپ در بخش پایینی یونیت خارجی تعبیه شده است. در ابتدای عملیات شارژ گاز داکت اسپیلت، هر دو سوپاپ بسته هستند؛ اما هنگام شارژ گاز به‌تدریج باز می‌‌‌شوند. به‌این‌ترتیب، پس از باز شدن سوپاپ‌ها، گاز مبرد در تمام بخش‌های ‌سیستم اسپیلت جریان پیدا می‌‌‌کند.

نشت گاز پس از شارژ داکت اسپیلت چه مشکلاتی را به دنبال دارد؟

شارژ گاز اسپیلت یکی از مهم‌ترین مراحل در فرآیند نصب اسپیلت به شمار می‌‌‌آید. چراکه گاز مبرد باید در تمام سیستم جریان پیدا کند و درنتیجه تاثیر مستقیمی رو عملکرد آن خواهد گذاشت. حتی چنانچه نشتی‌های ‌کوچکی در هنگام انتقال گاز وجود داشته باشد، می‌‌‌تواند عملکرد سیستم را مختل کند. نکته مهم دیگر این است که در صورت نشتی گاز، ممکن است مجبور شوید هزینه‌های ‌زیادی را بابت تعمیر اسپیلت بپردازید. بنابراین، شارژ داکت اسپیلت یک کار تخصصی است که باید حتما آن را به تکنیسین‌های ‌ماهر بسپارید. در ادامه مشکلات نشتی گاز و کاهش سطح گاز مبرد در داکت اسپیلت را بررسی می‌‌‌کنیم.

افزایش مصرف برق

با نشتی گاز و کاهش سطح گاز مبرد در سیستم اسپیلت، عملکرد کوبل‌های ‌خنک‌کننده مختل می‌‌‌شود. این موضوع به این دلیل است که، پس از مدتی سیستم در فرآیند خنک‌کنندگی، گرمای کم‌تری را از هوای محیط خارج می‌‌‌کند و درنتیجه برای تولید هوای خنک باید سخت‌تر کار کند. به این ترتیب، همین موضوع باعث افزایش مصرف برق می‌‌‌شود. افزایش ناگهانی قبض برق در یک بازه زمانی خاص، می‌‌‌تواند نشان‌دهنده کاهش سطح گاز مبرد در دستگاه اسپیلت باشد.

ایجاد اختلال در عملکرد سیستم اسپیلت

یکی دیگر از نشانه‌های ‌نشتی پس از شارژ گاز داکت اسپیلت، یخ‌زدگی ناشی از افزایش رطوبت است که در کویل‌های ‌خنک‌کننده و سیم مسی می‌‌‌توان آن را دید. به این ترتیب، تبادل گرمای داخلی با محیط بیرون کاهش پیدا می‌‌‌کند و طبیعتا محیط داخل گرم‌تر می‌‌‌شود.

آسیب رسیدن به قطعات اسپیلت

با کاهش سطح گاز مبرد، قطعات مختلف سیستم اسپیلت نیز ممکن است آسیب ببینند. برای مثال ممکن است به موتور الکتریکی کمپرسور آسیب وارد شده یا بسوزد. ازاین‌رو، باید توجه داشته باشید که هزینه شارژ گاز داکت اسپیلت مسلما به‌صرفه‌تر از تعویض قطعات این دستگاه است.

انتشار بوی نامطبوع با نشت گاز داکت اسپیلت

گاز مبرد مورد استفاده در داکت اسپیلت بوی نامطبوعی دارد. بنابراین در صورت بروز کوچک‌ترین نشتی گاز، می‌‌‌توانید این بو را حس کنید. در این مواقع باید از یک تکنیسین ماهر کمک بگیرید تا با شناسایی محل نشتی در مسیر لوله مسی اسپیلت، آن را برطرف نماید و دستگاه را مجددا شارژ کند.

انتشار بوی نامطبوع با نشت گاز داکت اسپیلت

چه عواملی در تعیین هزینه شارژ گاز داکت اسپیلت موثر هستند؟

برای شارژ گاز داکت اسپیلت نمی‌توان عدد مشخصی را تعیین کرد؛ چراکه در محاسبه هزینه عملیات شارژ گاز داکت اسپیلت عوامل مختلفی موثر هستند. از این رو یک تکنیسین تا زمانی که دستگاه شما را به‌صورت حضوری بررسی نکند، نمی‌تواند هزینه شارژ را اعلام کند. در ادامه عوامل موثر در هزینه شارژ گاز را آورده‌ایم:

  • ممکن است لوله‌های ‌داکت اسپیلت شما نشتی گاز داشته باشند و لازم باشد تکنیسین پیش از شروع عملیات شارژ این مشکل را برطرف کند
  • عامل دیگر، میزان گاز مورد نیاز برای شارژ اسپیلت است که مهم‌ترین عامل نیز به شمار می‌‌‌آید. تعمیرکار پیش از شروع عملیات شارژ گاز داکت اسپیلت، مقدار گاز مورد نیاز را اندازه‌گیری می‌‌‌کند
  • ممکن است هنگام شارژ گاز، دستگاه شما به قطعه خاصی نیاز داشته باشد یا اینکه لازم باشد لوله مسی اسپیلت را عایق‌بندی کنید. هرکدام از این موارد روی مقدار هزینه‌های ‌شارژ گاز داکت اسپیلت تاثیرگذار هستند

کاهش گاز مبرد سیستم اسپیلت

دماسایت؛ ارائه‌دهنده خدمات شارژ گاز داکت اسپیلت

عملیات شارژ گاز داکت اسپیلت جزو مراحل مهم در فرآیند نصب و نگهداری اسپیلت‌ها به شمار می‌‌‌آید. همچنین پس از شارژ گاز باید نشتی گاز مبرد نیز بررسی شود؛ چراکه کوچک‌ترین نشتی می‌‌‌توان عملکرد کل سیستم را با مشکل مواجه کند. در مدل‌های ‌جدید اسپیلت تنها گاز فشرده یونیت خارجی در کل سیستم اسپیلت جریان پیدا می‌‌‌کند.

شارژ گاز اسپیلت یک کار تخصصی به شمار می‌آید و بهتر است آن را به مراکز معتبر تعمیرات اسپیلت بسپارید. دماسایت به‌عنوان بزرگترین مرکز تعمیر و سرویس سیستم‌های ‌برودتی و حرارتی، این آمادگی را دارد تا با بهره‌مندی از تکنیسین‌هایی ماهر، عملیات شارژ اسپیلت شما را با بهترین کیفیت انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست