شارژ گاز کولر گازی چه زمانی ضرورت دارد + معرفی خدمات مجموعه دما سایت

  1. خانه
  2. مقاله ها
  3. تعمیرات کولر گازی
  4. شارژ گاز کولر گازی چه زمانی ضرورت دارد + معرفی خدمات مجموعه دما سایت

کولر گازی؛ نجات‌بخش روزهای گرم سال

شارژ گاز کولر گازی | با رسیدن تابستان، همه به دنبال راهی برای فرار از گرمای هوا می‌گردند. ناگفته پیداست که بازار وسایل سرمایشی نیز در این فصل رونق خاصی می‌گیرد. همراه با آن، انواع تعمیرات و سرویس این وسایل نیز مشتریان زیادی پیدا می‌کند. شارژ گاز کولر گازی نیز یکی از انواع این سرویس‌ها است که این روزها بسیاری به آن نیاز دارند. همانطور که می‌دانید، ماده سردکننده یا به اصطلاح مبرد در کولرهای گازی، معمولا نوعی گاز فریونی است. وظیفه خنک کردن محل زندگی شما بر عهده این گاز است. اگر کولر گازی، شارژ گاز کافی نداشته باشد، علاوه بر این که محیط را به خوبی خنک نمی‌کند، احتمال آسیب دیدن قطعات داخلی آن نیز وجود دارد. در این مطلب قصد داریم این نوع سرویس کولر گازی را بیشتر معرفی ‌کنیم.

شارژ گاز کولر گازیچه هنگام کولر گازی ما به شارژ نیاز دارد؟

علت اصلی کمبود گاز در کولر شما که آن را نیازمند شارژ مجدد می‌کند، نشتی است. کولر در ابتدای آغاز به کار خود، به طور کامل شارژ شده است. در نتیجه اگر دچار کمبود گاز شده، علت آن این است که در بخشی از سیستم کولر نشتی وجود دارد که باعث بیرون رفتن گاز از سیستم کولر شده است. اینکه چه هنگام کولر شما دچار نشتی شده و نیاز به شارژ مجدد دارد، با علائمی مشخص می‌شود که به سادگی قابل تشخیص هستند. بعضی از این نشانه‌ها عبارت هستند از:

  • کاهش باد کولر گازی و یا خنک نبودن آن: این اصلی‌ترین نشانه برای این است که کولر شما گاز کافی نداشته و نمی‌تواند به درستی کار کند.
  • کاهش بازدهی کولر: گاهی ممکن است به طور ناگهانی با افزایش مصرف برق کولر گازی خود مواجه شوید. در این شرایط نیز امکان دارد که گاز کولر شما تخلیه شده باشد و به همین دلیل برای خنک نگه داشتن محیط خانه، انرژی بیشتری نیاز باشد.
  • یخ زدن لوله‌های رابط کولر گازی: گاهی ممکن است ناگهان با این مساله مواجه شوید که یکی از لوله‌های رابط در کولر گازی شما یخ زده است. این شرایط نیز نشان از این دارد که میزان گاز کولر گازی کاهش پیدا کرده است. معمولا ابتدا لوله رفت کندانسور یا همان چگالنده است که با یخ‌زدگی خود شما را از وجود نشتی در کولر مطلع می‌کند.
  • برفک زدن فین‌ها: بخارساز یا همان اواپراتور یکی از بخش‌های حیاتی کولر گازی است. این بخش از کولر گازی نیز نشانه‌های کمبود گاز را در خود نشان می‌دهد. برفک زدن فین‌ها نشانه‌ای است حاکی از این که گاز فریونی کولر شما کم است.
  • فشار سنج: نشانه قطعی اینکه گاز درون کولر شما کافی نیست، اعداد و ارقامی است که فشارسنج در این باره نشان می‌دهد.

روش‌های یافتن نشتی کولر

تصور کنید در اوج گرمای تابستان هستیم و حالا متوجه شده‌اید که گاز کولر شما به علت نشتی خالی شده است. حال چه باید کرد؟ اولین گام در مراحل شارژ گاز کولر گازی، این است که تشخیص دهیم نشتی از چه محلی صورت گرفته است. سپس باید با استفاده از روش‌های مناسب جلوی نشتی گاز کولر را گرفت. روش‌های مختلفی برای تشخیص محل نشتی گاز کولر وجود دارد.

محلول کف صابون

معمولا این روش، معمول‌ترین و سنتی‌ترین روش برای پیدا کردن محل نشتی است. از این روش علاوه بر کولر گازی، در تمام وسایل گازی دیگر نیز استفاده می‌شود. روش کار نیز ساده است: محلول کف صابون را تهیه کرده و به محل‌های مشکوک به نشتی بمالید. اگر حبابی ایجاد نشود، به معنی این است که در آن محل نشتی نداریم.

مشعل هالید

استفاده از مشعل هالید، یک روش تخصصی برای یافتن محل نشتی است؛ چرا که به خود این مشعل تنها تعمیرکاران و متخصصین سرویس لوازم خانگی دسترسی دارند. در این نوع مشعل، یک محفظه اختلاط در بالای شعله قرار داده شده است. هنگامی که شعله روشن می‌شود، هوا به داخل این محفظه کشیده می‌شود. اگر بخشی که مشعل را بالای آن گرفته‌ایم، نشتی نداشته باشد، تنها هوا وارد این محفظه شده و در نتیجه شعله مثل هر شعله سالم دیگری، آبی می‌سوزد. اما اگر گاز کولر یا فریون وارد آن شود، شعله به رنگ سبز خواهد بود. با این نشانه می‌توان محل نشتی را متوجه شد.

نشت‌یاب الکتریکی

مدرن‌ترین روش در زمینه تشخیص محل نشتی گاز کولر، استفاده از نشت‌یاب الکتریکی است. با استفاده از این نشت‌یاب‌ها به سادگی می‌توان محل نشت گاز کولر را تشخیص داده و سپس برای رفع نشت اقدام کرد. این روش دشواری‌های روش‌های سنتی را ندارد.

 نحوه کار این نشت‌یاب بدین صورت است که آن را روشن کرده و به اتصالات کولر گازی نزدیک می‌کنیم. هر کجا که سنسورهای نشت‌یاب با ماده فریونی تماس پیدا کنند، صدای بوق سریع و یا آژیر شنیده می‌شود و نشان می‌دهد که گاز از آن محل نشت می‌کند.

نشت‌یاب الکتریکی روش تشخیص محل نشتی گاز کولر

روش‌های شارژ گاز کولر

پس از یافتن محل نشت گاز و برطرف کردن نشتی، نوبت به شارژ گاز کولر گازی می‌رسد. روش‌های متفاوتی برای شارژ گاز کولر وجود دارد. این روش‌ها بسته به اینکه چه مقدار گاز کولر شما تخلیه شده، کاربرد مخصوص به خود را دارند. در ادامه با این روش‌ها آشنا می‌شویم.

روش ترازویی

معمولا از روش ترازویی به عنوان بهترین روش شارژ گاز کولر گازی یاد می‌شود. در این روش شارژ گاز کولر گازی، ابتدا باید مقدار گاز لازم برای شارژ کردن کولر را مشخص کنید. بدین منظور باید به دو نکته توجه کنید: نوع گاز و مدل کولر. معمولا نوع گاز استفاده شده در کولرهای گازی، R-22، R-410A و یا R-407C است. سپس مقدار گازی که کولر لازم دارد به آن تزریق می‌شود. گازی را که در این روش شارژ گاز کولر گازی به کولر تزریق می‌شود، به کمک ترازوهای مخصوص وزن کرده و سپس به کولر اضافه می‌کنیم.

شارژ گاز کولر گازی با روش آمپری

وسیله اصلی که در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد، آمپرمتر است. متخصصین در این زمینه، آمپرمتر را به کولر وصل کرده و میزان آمپری را که نشان می‌دهد، می‌خوانند. اگر میزان خوانده شده متناسب با عملکرد صحیح کولر گازی نباشد، یعنی گاز موجود در سیستم کم و یا زیاد است. در این صورت نسبت به تنظیم گاز کولر گازی اقدام می‌کنیم. این روش در کولرهای به اصطلاح اینورتور کاربرد ندارد؛ چرا که به طور طبیعی آمپر این کولرها با توجه به شرایط محیطی تغییر کرده و عدد ثابتی ندارد.

روش گیج منیوفلید

در این روش شارژ گاز کولر گازی، دمای هوای اطراف پنل‌های خارجی و داخلی کولر توسط توسط متخصص شارژ گاز کولر گازی اندازه‌گیری می‌شود. سپس با توجه به جدولی که تولیدکنندگان از پیش تهیه کرده‌اند، محاسبه می‌شود که در این اختلاف دما، فشار گاز چه مقدار باشد باشد.

در مرحله بعد نوبت به گیج مانوفیلد می‌رسد. با استفاده از گیج مانوفیلد، فشار گاز داخل کولر به دست می آید. اگر این عدد با عدد ذکر شده توسط تولیدکننده کولر اختلاف داشت، تزریق گاز را تا رسیدن به عدد مطلوب بر روی گیج مانوفیلد ادامه می‌دهند. این روش به دلایل مختلفی از جمله تغییرات دما و یا دخیل شدن عامل سوم، چندان قابل اعتماد نیست.

خدمات سرویس و تعمیر کولر گازیشارژ گاز کولر گازی؛ در امان ماندن از گرمای تابستان

با توجه به اینکه در میانه‌های فصل گرم سال هستیم، نیاز به وسایل سرمایشی مناسب و سالم بیش از پیش حس می‌شود. یکی از این وسایل که به خصوص در مناطق گرمسیر وجود آن حیاتی است، کولر گازی است. برای کارکرد درست این دستگاه، شارژ گاز کولر گازی باید به موقع و به طور صحیح و اصولی انجام ‌شود. تکنسین‌های دما سایت در خدمت‌رسانی به هموطنان تهرانی در این زمینه همیشه آماده هستند. متخصصان مجموعه ما انواع خدمات سرویس و تعمیر کولر گازی را در اسرع وقت و با بهترین کیفیت و قیمت ممکن در اختیار شما قرار می‌دهند تا خیال‌تان از بابت کارکرد مناسب وسایل سرمایشی خود در روزهای گرم تابستان راحت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست