آب‌ریزی از داکت اسپیلت دلایل گوناگونی دارد

یکی از سیستم‌های تهویه پرکاربرد که در واحدهای تجاری و مسکونی استفاده می‌شود داکت اسپیلت است. بیشتر اوقات این سیستم تهویه، با مشکلاتی همچون نشتی آب مواجه می‌شود که باید علت آب دادن آن بررسی و مشخص شود. علت آب دادن داکت اسپیلت، معمولا ضربه خوردن لوله‌های آب و یا مسدود شدن راه آن‌ها است. این نشتی آب ممکن است حتی در زمان خاموش بودن اسپیلت نیز اتفاق بیفتد و آب به‌صورت قطره قطره یا ریزش شدید، نشتی داشته باشد. به همین دلیل باید هر چه سریعتر به فکر تعمیر داکت اسپلیت خود باشید. دما سایت با مجرب ترین تعمیرکاران داکت اسپیلت، خدمات تعمیر داکت اسپلیت را به صورت حرفه‌ای ارائه می دهد. در این مطلب از دماسایت، علت آب دادن داکت اسپیلت و راهکارهای رفع آن را بررسی می‌کنیم.

چه عواملی باعث آب دادن داکت اسپیلت می‌شوند؟

برای مصارف خانگی، اسپیلت‌ها معمولا به‌عنوان مناسب‌ترین سیستم تهویه در نظر گرفته می‌شوند و می‌توانند با صرف هزینه‌ای معقول و مقرون به صرفه، سرمایش مورد نیاز محیط را به‌صورت راضی‌کننده‌ای فراهم آورند. اما رایج‌ترین مشکل این سیستم‌های تهویه مطبوع، نشت آب گاه گاه آن‎ها است که عوامل گوناگونی در آن دخیل هستند. متداول‌ترین علت آب دادن داکت اسپیلت، مسدود شدن لوله‌های آب آن است. در ادامه مهم‌ترین دلایل و راهکارهای این مشکل را بررسی می‌کنیم.

علت آب دادن داکت اسپیلت

آب دادن داکت اسپیلت به علت انسداد لوله تخلیه آب

فعالیت اسپیلت‌ها و به‌طور کلی، سیستم‌های تهویه، خواه ناخواه موجب رسوب و ذرات ریز و درشت در آن‌ها می‌شود. این ذرات باید از سیستم زدوده شوند که لوله تخلیه وظیفه زدودن این ذرات را بر عهده دارد. هنگام گردش هوا در اسپلیت، این ذرات توسط رطوبت جذب می‌شوند. این کار در نهایت باعث رسوب کردن این ذرات و بسته شدن مسیر لوله تخلیه می‌شود. در حالت عادی یک لوله تخلیه به فضای خارج داکت اسپیلت متصل است که مایعات حاوی رسوب را به زمین فضای بیرون منتقل می‌کند. اما هنگامی که مسیر لوله تخلیه بسته شده باشد،  این رسوبات نمی‌توانند از اسپلیت خارج شوند. این اتفاق، باعث می‌شود تا یونیت داخلی اسپیلت دچار نشتی آب شود. در این صورت، باید برای باز کردن لوله از یک تکنسین کمک بگیرید.

کثیف بودن فیلترها

علت دیگر آب دادن داکت اسپیلت، کثیف بودن فیلترهای آن است. چرا که فیلترها باید به صورت منظم تمیز شوند. اگر گردوغبار و آلودگی، به‌طور کامل فیلتر داکت اسپیلت را پوشانده باشند و آن را مسدود کنند، اواپراتور اسپلیت هوای کمتری دریافت خواهد کرد که این مساله باعث انجماد آن خواهد شد. با بروز این اتفاق، ممکن است که این یخ میان کویل‌ها ذوب شده و منجر به ایجاد لکه آب روی دیوار و آب دادن شود.

زنگ زدن یا ترک خوردن ظرف تخلیه یا چکه‌گیر

اگر ظرف تخلیه رطوبت خارج شونده از اسپیلت، زنگ زده باشد و یا ترک بخورد یا از تعویض آن بیش از پنج سال گذشته باشد، باعث آب دادن داکت اسپلیت خواهد شد. این ظرف باید به‌طور دائم رطوبت خارج شده را تخلیه کند و هر عاملی که این فرایند تخلیه شدن را با مشکل مواجه کند، باعث روان شدن و چکیدن آبی که در این ظرف جمع شده، خواهد شد.

علت دیگر آب دادن داکت اسپیلت، جذب رطوبت بالا است

مکانیسم سیستم‌های داکت اسپیلت این است که هوای اتاقی را که در حال خنک کردن آن هستند را به‌همراه رطوبت آن به داخل خود می‌مکند. در طی این اتفاق، رطوبت متراکم شده و به بیرون منتقل می‌شود. اگر داکت اسپیلت در منطقه‌ای بسیار شرجی و مرطوب قرار داشته باشد، گاهی اوقات سیستم آن با میزان رطوبت محیط درگیر خواهد شد؛ به خصوص هنگامی که کیفیت اسپیلت پایین باشد. این اتفاق، علت دیگری برای آب دادن داکت اسپیلت خواهد بود. معمولا در مورد این نوع نشتی، جای نگرانی زیادی وجود ندارد؛ مگر اینکه مقدار نشتی زیاد باشد. در این صورت، حتما باید یک تعمیرکار ماهر آن را بررسی کند.

نشتی داکت اسپلیت

کم بودن سطح مبرد

در صورتی که میزان مبرد در داکت اسپیلت پایین باشد، سیم‌پیچ اواپراتور دچار یخ‌زدگی خواهد شد. هنگامی که یخ‌های سیم‌پیچ آب می‌شوند، این آب به داخل سینی چکه‌گیر یا ظرف تخلیه سرریز می‌شود. علائمی همچون خنک‌کنندگی کم کولر و صدا دادن زیاد اسپلیت در هنگام کار کردن، نشان‌دهنده کم بودن میزان مبرد در اسپیلت است. این مشکل با شارژ مقدار ماده مبرد برطرف خواهد شد. البته این کار نسبتا سخت است و باید از یک متخصص برای شارژ کردن ماده مبرد کمک بخواهید.

مسدود شدن لوله تخلیه چگالش یکی از علت های آب دادن داکت اسپیلت

اغلب  مواقع، ممکن است به‌دلیل وجود رطوبت بالا در محیطی که داکت اسپیلت در آن نصب شده است و یا شرایط دیگر، جلبک‌ها و قارچ‌ها، کپک‌ها درون لوله تخلیه چگالش رشد کنند و یا گرد و خاک باعث مسدود شدن این لوله شود. اگر لوله تخلیه چگالش مسدود شود، اجازه خروج آب انباشته شده را نخواهد داد. آب انباشته شده، بدون وجود زهکشی مناسب، بعد از مدتی به بیرون از داکت اسپیلت می‌ریزد.

برای رفع این مشکل، ابتدا باید برق داکت اسپیلت را قطع کرده و درون آن را با وسایل مناسب خشک کنید. این کار را بدون داشتن دانش فنی انجام ندهید. برای رفع این مشکل، می‌توان از یک جاروبرقی استفاده کرد. علاوه بر جاروبرقی، به پیچ گوشتی و سطل زباله نیز نیاز خواهید داشت. برای شروع، ابتدا قسمت جلویی دستگاه و سپس فیلترها باید برداشته شوند. پس از آن، پنلی که در قسمت جلویی دستگاه قرار دارد را باید با دقت جدا کرده و لوله مخصوص تخلیه آب را پیدا کنید.  سپس این لوله را از دستگاه جدا کنید و آب آن را در سطل زباله‌ بریزید.

برای خارج کردن قارچ‌ها، جلبک‌ها و کپک‌هایی که لوله آب را مسدود کرده‌اند، از مکش جاروبرقی استفاده کنید. با این کار، این موجودات مسدود‌کننده، به داخل لوله جاروبرقی کشیده می‌شوند و انسداد برطرف خواهد شد. برای اطمینان خاطر از این که دوباره چنین مشکلی اتفاق نیفتد، حتما مقداری آب و سرکه یا کلر در زهکشی بریزید تا باعث از بین رفتن قارچ‌ها و باکتری‌های موجود در لوله شوند.

آب دادن داکت اسپیلت و تعمیر آن

انجام انواع تعمیرات داکت اسپیلت توسط مجموعه دماسایت

آب دادن داکت اسپیلت می‌تواند علل و راهکارهای مختلفی داشته باشد. بیشتر علل آب دادن این دستگاه، مربوط به لوله‌های تخلیه آن است که در صورت مسدود بودن، باعث نشتی آب می‌شوند. اما نکته حائز اهمیت این است که برطرف کردن این مشکل، معمولا بدون دانش فنی مورد نیاز این کار، امکان‌پذیر نخواهد بود و باید حتما از یک کارشناس و یا تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید.

مجموعه دماسایت، بزرگ‌ترین و تخصصی‌ترین مرکز سرویس و تعمیرات سیستم‌های برودتی و حرارتی در ایران است. کارشناسان مجموعه ما، انواع تعمیرات سیستم‌های برودتی از جمله داکت اسپیلت‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کمترین میزان اجرت و تضمین کیفیت برای شما انجام می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه اصلی وب‌سایت دماسایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست