علت ایجاد سر و صدای پکیج | چرا پکیج دیواری صدا می‌دهد؟

  1. خانه
  2. مقاله ها
  3. علت ایجاد سر و صدای پکیج | چرا پکیج دیواری صدا می‌دهد؟

خرابی قطعات؛ مهم‌ترین دلیل ایجاد سر و صدای پکیج

پکیج‌های دیواری یکی از تکنولوژی‌های مدرن برای دسترسی به آب گرم مورد نیاز در ساختمان هستند. برای داشتن عملکردی صحیح، علاوه بر مراقبت مداوم، نیاز به سرویس پکیج و بررسی سالانه دارند. با وجود مراقبت و بررسی، گاهی قطعات پکیج‌ها دچار فرسودگی و اختلال شده و این امر باعث ایجاد سر و صدای غیرعادی توسط آن‌ها می‌شود. البته این سر و صدا ممکن است حتی در حالت عادی و سالم بودن پکیج نیز شنیده شود. در این مطلب از دماسایت، علت ایجاد سر و صدای پکیج را با هم بررسی می‌کنیم.

علت ایجاد سر و صدای پکیج چیست؟

صداهای مختلفی از پکیج‌ها شنیده می‌شوند که معمولا به‌دلیل عملکرد قطعات آن هستند. روشن شدن قطعاتی همانند شمعک، جرقه‌زن، فن و پمپ همواره با ایجاد سر و صدا همراه است. اما شنیدن سر و صدای غیرعادی و مداوم از پکیج، نشان می‌دهد یک یا چندی از قطعات دچار مشکل شده‌اند. در صورت معیوب بودن قطعات، باید برای تعمیر آن به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

تعمیرکار پکیج

پکیج‌ها برای فعالیت، همزمان به آب، برق و گاز متصل هستند و دستکاری خودسرانه و بدون دانش فنی برای تعمیر آن‌ها، ممکن است عواقب خطرناکی همچون انفجار یا برق‌گرفتگی را به‌دنبال داشته باشد. پس از شنیدن سر و صدای غیرعادی پکیج، فورا اتصال آن به آب و برق و گاز را قطع کنید. عواملی که علت ایجاد سر و صدای پکیج هستند در ادامه بررسی شده‌اند.

صاف و هم‌تراز نبودن محل نصب پکیج

از جمله دلایلی که باعث ایجاد سر و صدای پکیج می‌شوند، صاف و هم‌تراز نبودن محل نصب آن است. اگر پکیج به‌صورت صاف و تراز نصب نشود یا موقع نصب، قاب آن تحت فشار قرار بگیرد، کج شود و به بدنه آن بچسبد؛ ایجاد سر و صدا می‌کند. از این رو، بررسی صاف بودن محل نصب پکیج، اولین چیزی است که هنگام مواجهه با سر و صدای غیرعادی آن، باید انجام شود.

پایین بودن دمای آب ورودی

انبساط و انقباض‌های دمایی علت دیگر ایجاد سر و صدای پکیج هستند. در زمستان‌ها که هوا سرد و دما پایین است، آب با دمای بسیار پایین به‌طور ناگهانی وارد منبع پکیج می‌شود. از سوی دیگر، منبع آب پکیج دمای بالایی دارد و گرم است. در این حالت، انقباض و انبساط‌های موضعی به وجود می‌آیند و باعث تولید سر و صداهای غیرمعمول می‌شوند.

وجود هوا در داخل پکیج؛ علت دیگر ایجاد سر و صدا

طی گذشت زمان و کارکرد مداوم، مقداری هوا در درون پکیج یا لوله‌های آن جمع خواهد شد که این امر علت دیگری برای ایجاد سر و صدای پکیج است. در چنین وضعیتی، هواگیری کردن پکیج، بهترین کار است. انجام عمل هواگیری به‌آسانی از طریق شیر هواگیری که در زیر پکیج نصب شده‌ است، امکان‌پذیر است. برای این عمل کافی است که یک سطل زیر شیر هواگیری قرار دهید و با آچار، آن را باز کنید.

تعمیر پکیج که صدا می دهد

بروز مشکل در پمپ سیرکولاتور پکیج

وظیفه پمپ در پکیج، که پمپ سیرکولاتور نیز نامیده می‌شود، به گردش درآوردن آب را در داخل سیستم است. اگر پمپ سیرکولاتور دچار عیب و ایرادی شده و یا هوا و اجسام ریز وارد آن شوند، پکیج موقع کار کردن سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند. البته بلند شدن ضربه گیرهای پمپ از جای خود نیز سبب ایجاد سر و صدای پکیج می‌شوند.

فرسودگی سوپاپ‌های پکیج

پس از گذشت چند سال از کارکرد پکیج، قطعات آن به مرور زمان فرسوده می‌شوند. از جمله این قطعات که قطعا در طی گذشت زمان، فرسوده و معیوب می‌شوند، سوپاپ‌های پکیج هستند. خراب و معیوب بودن سوپاپ‌ها باعث ایجاد صداهای غیرعادی در پکیج می‌شود. در این صورت، حتما پکیج باید توسط یک تعمیرکار متخصص عیب‌یابی شده و قطعات فرسوده آن تعویض و یا تعمیر شوند.

رسوب کردن املاح داخل آب در لوله‌های مبدل اصلی

آبی که وارد پکیج می‌شود در داخل لوله‌های مارپیچی مبدل گرم می‌شود. به دلیل عبور دائمی آب از مبدل اصلی، در طی زمان املاح موجود در آب در داخل این لوله‌ها رسوب می‌کنند. برای برطرف کردن این مشکل، تعمیرکاران متخصص از power flow که یک ابزار تخصصی است برای تمیزکاری و رسوب‌زدایی داخل مبدل استفاده می‌کنند.

خرابی فن باعث ایجاد سر و صدای پکیج می‌شود

از دیگر عوامل ایجاد سر و صدای بلند و غیرعادی در پکیج‌ها، ایراد داشتن یا خرابی فن آن‌ها است. وظیفه  در پکیج، هدایت هوای گرم و بخارات ناشی از سوختن گاز، به طرف دودکش برای خارج شدن است. اگر فن پکیج خراب باشد، با هر بار چرخیدن، در داخل پکیج  سر و صدای بلندی ایجاد خواهد کرد. ممکن است که حتی فن پس از فرسودگی بشکند یا روی آن را گردوغبار و کثیفی بپوشاند. این دلایل نیز می‌توانند عملکرد فن را مختل کنند و علت دیگری برای ایجاد سر و صدای پکیج باشند. جهت برطرف کردن این مساله، پروانه فن باید به دقت تمیز و پاکسازی شود و اگر عایق دارد، سالم بودن این عایق نیز بررسی شود.

لوله‌کشی نامناسب

گاهی اوقات علت ایجاد سر و صدا، خود پکیج نبوده و نوع لوله‌کشی آن عامل تولید صدای ناهنجار است. لوله‌کشی نامناسب و غیر اصولی، استفاده از لوله‌های باریک و پر پیچ و خم که از مواد نامرغوب ساخته شده باشند، می تواند علت ایجاد سر و صدای پکیج باشد. برای کاهش سر و صدای پکیج در چنین وضعیتی، می‌توان از عایق‌ها و ضربه گیرها استفاده کرد.

رفع مشکل ایجاد سر و صدای پکیج با خدمات دماسایت

رفع مشکل ایجاد سر و صدای پکیج با خدمات دماسایت

برخی از صداهایی که از پکیج شنیده می‌شوند، طبیعی هستند و علت ایجاد آن‌ها روشن شدن و فعالیت بعضی از قطعات است. اما برخی صداهای دیگر آزاردهنده هستند و به‌خاطر معیوب بودن یا خراب شدن قطعاتی همچون فن و مبدل ایجاد می‌شوند. همواره پیشنهاد می‌کنیم که تعمیر و یا تعویض قطعات پکیج را به‌علت خطراتی که به‌دنبال دارد، به متخصصان این کار بسپارید.

مجموعه دماسایت، بزرگ‌ترین مرکز تعمیرات وسایل برودتی و گرمایشی است. مجموعه ما با داشتن مزایایی همچون بالاترین سطح و سرعت خدمات و همچنین پایین‌ترین میزان اجرت، توانسته است رضایت مشتریان را به‌دست آورد. شما می‌توانید تعمیر وسایل گرمایشی و برودتی خود را با اطمینان خاطر به مجموعه ما بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست