علت سرد نکردن سردخانه | معرفی دلایل رایج کاهش راندمان کاری سردخانه‌ها

  1. خانه
  2. مقاله ها
  3. سایر مقاله ها
  4. علت سرد نکردن سردخانه | معرفی دلایل رایج کاهش راندمان کاری سردخانه‌ها

سرد نکردن سردخانه و کوهی از مشکلات گوناگون

علت سرد نکردن سردخانه | دیدن مواد غذایی، محصولات کشاورزی و دیگر موارد آسیب دیده در سردخانه‌ها نشان می‌دهد که این تجهیزات سرمایشی عملکرد ایده‌آلی ندارند. در چنین شرایطی که عدد بالایی در دماسنج دیده می‌شود، باید هرچه سریع‌تر علت سرد نکردن سردخانه را پیدا کرد. برای رسیدن به علت مشکل باید مجموعه‌ی کامل قطعات و ساختار کلی سیستم مورد بررسی قرار بگیرد. در ادامه مطلب اصلی‌ترین دلایل پیدایش این مشکل را بررسی کرده و راه‌حل‌های موجود را معرفی خواهیم کرد. در صورت نیاز به تعمیر سردخانه با متخصصان دماسایت تماس بگیرید.

علت سرد نکردن سردخانه

علت سرد نکردن سردخانه چیست؟

اگر بخواهیم علت سرد نکردن سردخانه را به صورت کلی معرفی کنیم، به نتیجه چندان مطلوبی نمی‌رسیم. توجه داشته باشید که هر یک از قطعات و بخش‌های سیستم می‌توانند این مشکل را رقم بزنند. همچنین در بخش قطعات متعددی وجود دارند که با عملکرد نادرست راندمان سرمایشی سردخانه را کاهش می‌دهند. به همین دلیل تمامی اجزا و قسمت‌های مرتبط با آن‌ها باید توسط افراد متخصص بررسی شوند تا با تشخیص صحیح سرمایش کافی را به سیستم بازگرداند.

از کار افتادن موتور سردخانه یا کمپرسور

علت سرد نکردن سردخانه در موارد بسیاری، از کار افتادن موتور یا همان کمپرسور است. اگر کمپرسور به هر دلیلی فشرده‌سازی و چرخش مبرد را متوقف کند، دیگر سردخانه سرمایش کافی را نخواهد داشت. از کار افتادن کمپرسور نیز به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که عبارتند از:

  • سوختن سیم پیچ
  • قطع برق ورودی یا سوختن فیوز
  • از مدار خارج شدن کنترلگرها
  • وصل شدن رله فشار بالا یا Overload
  • سوختن ترموستات
  • نقص در کلید فشار بالا یا پایین

اگر با روشن کردن سردخانه صدای کارکرد کمپرسور شنیده نمی‌شود، باید این قطعه مهم و تمامی اجزای برقی جانبی آن مورد بررسی قرار بگیرد. همچنین بررسی و تعمیر کمپرسور نیازمند تخصص بالایی است و دست‌کاری غیر اصولی آسیب‌های شدیدی را ایجاد می‌کند.

علت سرد نکردن سردخانه

عملکرد نادرست کمپرسور

گاهی مواقع عملکرد نادرست کمپرسور نیز می‌تواند به علت سرد نکردن سردخانه تبدیل شود. برای مثال کمپرسور مدت کوتاهی کار می‌کند و زودتر از زمان‌بندی مناسب خاموش می‌شود. به همین دلیل راندمان سیستم کمتر شده و سرخانه نمی‌تواند که میزان سرمایش کافی را تولید کند. در این شرایط باید خازن‌ها، فیوزها، ولتاژ ورودی، دمای کمپرسور، میزان حرارت گاز مبرد برگشتی، گیرپاژ کردن پیستون یا نقص یاتاقان‌ها بررسی شوند. همچنین سیستم کنترل فشار بالا (High pressure)‌ یا قطع کن کارکرد سنگین سیستم می‌تواند که کمپرسور را زودتر خاموش کند.

بازگشت مبرد به صورت مایع به کمپرسور

به طور کلی کمپرسورهای سردخانه‌ای برای تراکم و افزایش دمای گاز طراحی شده‌اند. در حالت طبیعی نیز گاز موجود به خاطر عبور از کندانسور به مایع تبدیل می‌شود. حال اگر این مایع به خاطر تنظیم نادرست فشار به کمپرسور باز گردد، کمپرسور با اختلال قابل توجهی کار می‌کند. این اختلال در کمپرسور نیز به راحتی به علت سرد نکردن سردخانه تبدیل شده و آسیب‌های دیگر را به وجود می‌آورد. ناگفته نماند علاوه بر فشار خرابی شیر انبساط یا اواپراتور یا فن آن موجب بازگشت مایع مبرد به کمپرسور خواهد شد.

نقص در سیستم دیفراست

سیستم دیفراست سردخانه‌ها وظیفه دارد که با کنترل دما از برفک زدن جلوگیری کند. گاهی اوقات خرابی در سیستم دیفراست عملکرد صحیح سیستم را برهم می‌زند و باعث خاموشی بی‌دلیل کمپرسور می‌شود. به همین دلیل در هنگام کاهش راندمان سرمایشی سیستم دیفراست نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد.

یخ زدگی یا تعریق در خط مایع یا مکش

اگر سیستم خط مایع مبرد و مکش یخ بزند یا عرق کند، یعنی سردخانه دارای راندمان کافی نیست. به همین دلیل در صورت مشاهده چنین اتفاقی باید علت سرد نکردن سردخانه را در این قسمت جستجو کرد و عواملی مانند باز ماند شیر انبساط، خرابی فن اوپراتور، افزایش فشار مبرد، گرفتی خط لوله‌ها، تعویض نکردن فیلتر رطوبت‌گیر یا درایر، خرابی شیر برقی و… بررسی شوند.

مشکلات مربوط به اواپراتور

هنگامی که پس از سرد نکردن کافی سردخانه با اواپراتور یخ زده مواجه شدید، باید علت مشکلی را در این قطعه بررسی کنید. به طور کلی نیز عواملی مانند نقص المنت، عملکرد نادرست برد الکترونیکی، سوختن فیوز حرارتی یا ترموفیوز و سنسور دمای سردخانه باعث یخ زدن اواپراتور می‌شوند.

مشکلات مربوط به اواپراتور و علت سرد نکردن سردخانهاستفاده از مبرد نامناسب یا تنظیم نبودن فشار آن

توجه داشته باشید که گاز مبرد سردخانه‌ها نقش اساسی روی میزان سرمایش دارد و می‌تواند به اصلی‌ترین علت سرد نکردن سردخانه تبدیل شود. به همین دلیل باید از مبرد استاندارد در سردخانه‌ها استفاده کرد و به میزان فشار آن دقت داشت. ناگفته نماند که فشار کم به راحتی میزان سرمایش را کاهش داده و در صورت افزایش فشار نیز به کمپرسور آسیب جدی می‌زند.

باز ماندن درب یا نشتی هوای سرد در دیواره‌ها

بدیهی است که در صورت باز ماندن درب یا نشتی هوای سرد از سردخانه خارج شود و سیستم تحت فشار قرار بگیرد. به همین دلیل باید به دقت قسمت‌های مانند جداره‌ها دیواره، شیشه دید درب، واشر درب و مکانیزم قفل را بررسی کرد.

خرابی‌های مربوط به برد و سایر قطعات الکترونیکی

برد الکترونیکی اصلی سردخانه وظیفه دارد که با سنسورها وضعیت را بررسی کرده و دستور لازم را صادر کند. اگر برد به هر دلیلی آسیب ببیند، می‌توان مشکلاتی مانند سرد نکردن سردخانه را دید. به همین دلیل باید خرابی برد الکترونیکی نیز به عنوان دلایل عملکرد نادرست سردخانه‌ها شناخته شود.

راه‌‌حل‌ها پس از پیدا شدن علت سرد نکردن سردخانه

اگر علت سرد نکردن سردخانه توسط تعمیرکاران حرفه‌ای به درستی پیدا شد، باید مراحل تعمیرات قسمت معیوب انجام شود. البته که فرد تعمیرکار با توجه به تخصص و مهارت خود تلاش می‌کند با تعمیر یا تعویض قطعات معیوب با کمترین هزینه ممکن سرما را به سردخانه باز گرداند. همچنین برخی تعمیرکاران حرفه‌ای می‌توانند که در شرایطی خاص بدون تعویض قطعه و صرفا با سرویس سیستم مشکل را حل کنند.

یافتن سریع علت سرد نکردن سردخانه با کمک دماسایت

در صورتی که می‌خواهید با کمترین دردسر مشکل سرد نکردن سردخانه را از بین ببرید، از دماسایت خارج نشوید. ما با در اختیار داشتن تیم مجرب تعمیراتی سردخانه‌ها با هر ابعاد و مشخصاتی این مشکل را در کمترین زمان ممکن از بین می‌بریم. همچنین دماسایت آماده است تا صفر تا صد سرویس سیستم سردخانه را برعهده بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست