علت های خنک نکردن آبسردکن | چگونه این مشکل را عیب‌یابی و برطرف کنیم؟

 1. خانه
 2. مقاله ها
 3. تعمیرات آبسردکن
 4. علت های خنک نکردن آبسردکن | چگونه این مشکل را عیب‌یابی و برطرف کنیم؟

خنک نکردن آبسردکن؛ مشکلی اساسی با راهکارهای متنوع

استفاده از آبسردکن در بسیاری از مجموعه‌های اداری و تجاری رایج است. کاربرد اصلی آبسردکن خنک کردن آب مخزن برای استفاده در فصول مختلف، به ویژه فصل تابستان است. با این حال گاهی این تجهیز سرمایشی با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود و دیگر آب را خنک نمی‌کند. دلیل بروز این ایراد می‌تواند بروز نقص فنی در دستگاه یا قطعی در اتصالات برقی باشد. در هر صورت برای رفع این مشکل ابتدا باید دستگاه را عیب‌یابی و تعمیر آبسردکن انجام دهید. بنابراین با ما همراه باشید تا در این مطلب به بررسی علت های خنک نکردن آبسردکن و روش‌های عیب‌یابی این دستگاه در رابطه با این مشکل بپردازیم.

علت‌های خنک نکردن آبسردکن را بشناسید

آبسردکن یک دستگاه الکترونیکی بوده که ممکن است به مرور زمان دچار مشکلات فنی بشود. یکی از این مشکلات، خنک نکردن آب است که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. علت بروز این مشکل می‌تواند خرابی در یکی از قطعات دستگاه باشد یا اینکه به اتصالات برق دستگاه ارتباط دارد. باید اشاره کرد که تا وقتی دستگاه عیب‌یابی نشود علت بروز آن مشخص نخواهد شد.

علتهای خنک نکردن آبسرد کن

به طور کلی رایج‌ترین علت های خنک نکردن آبسردکن شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ایراد در اتصالات کابل برق آبسردکن
 • ایراد در اورلود یا رله استارت آبسردکن
 • انسداد لوله‌های رفت‌وبرگشت گاز مبرد
 • خرابی در کندانسور و فن دستگاه
 • ایراد در ترموستات آبسردکن

ایراد در اتصالات کابل برق آبسرد‌کن؛ رایج‌ترین دلیل خنک نکر‌دن دستگاه

زمانی که با مشکل خنک نکردن آبسردکن مواجه می‌شوید، در اولین قدم باید اتصالات برق دستگاه را بررسی کنید. همچنین مطمئن شوید که سوئیچ آن روشن است. برخی از آبسردکن‌ها در قسمت پایینی خود یک یخچال کوچک دارند که می‌توان مواد غذایی و نوشیدنی داخل آن قرار داد. در این نوع آبسردکن‌ها دو چراغ برای نشان دادن خاموش یا روشن بودن دستگاه وجود دارد.

باید اشاره کرد که در بیشتر آبسردکن‌های یخچال‌دار، دکمه خاموش و روشن کردن در پشت دستگاه تعبیه شده است. بنابراین ابتدا این سوئیچ‌ها را بررسی کنید تا از روشن بودن و کار کردن دستگاه مطمئن شوید. لازم به ذکر است که بررسی کابل برق دستگاه و پریز برق هم باید بررسی شوند. کابل برق دستگاه را چک کرده و مطمئن شوید اتصالی یا قطعی نداشته باشد. همچنین پریز برق را بررسی کرده تا از نداشتن قطعی در آن اطمینان پیدا کنید.

ایراد در اورلود یا رله استارت آبسردکن؛ یکی از علت های فنی خنک نکردن آبسردکن

قطعه اورلود (Overload) در آبسردکن وظیفه محافظت از دستگاه در برابر اضافه بار الکتریکی یا حرارت اضافی را بر عهده دارد. باید بدانید که این قطعه روی کمپرسور نصب شدعه و اجازه نمی‌دهد که جریان الکتریکی قوی یا حرارت بیش از حد، موتور دستگاه را خراب کند. بنابراین زمانی که موتور آبسردکن در معرض چنین خطری باشد، قطعه اورلود جریان برق کمپرسور را قطع می‌کند. مواردی که موتور آبسردکن را در معرض خطر می‌دهد، شامل موارد زیر می‌شوند:

عیب یابی آبسردکن که خنک نمی کند

 • افت ولتاژ یا افزایش بار الکتریکی برق ورودی آبسردکن
 • کاهش گاز مبرد
 • خرابی در ترموستات
 • خرابی در کمپرسور
 • داغ شدن کمپرسور به دلیلی دمای بیش از حد محیط دستگاه آبسردکن

در صورتی که هی کدام از موارد فوق ایجاد نشده باشد، اما رله استارت کمپرسور به صورت اتوماتیک عمل نکند، باید اورلود را بررسی کنید. روش عیب یابی آبسردکن و اورلود در این حالت استفاده از یک اهم متر است. باید بدانید که به طور معمول اورلود باید متصل بوده و جریان الکتریکی را عبور دهد. اگر اورلود این کار را به درستی انجام ندهد، حتما باید این قطعه را تعویض کنید.

انسداد لوله‌های رفت‌وبرگشت گاز مبرد

در صورتی که لوله‌های رفت‌وبرگشت گاز مبرد مسدود شده باشند، آبسردکن نمی‌تواند آب داخل مخزن دستگاه را خنک کند. روش عیب یابی آبسردکن و لوله‌های رفت‌وبرگشت گاز مبرد این است که با دقت به صدای دستگاه گوش کنید. اگر صدای چکه آب شنیده شود، به این معنی است که مسیر گاز مبرد مسدود شده و موتور سیستم سرمایشی به صورت یکسره کار می‌کند. حتی اگر هرگونه خرابی در لوله‌های رفت‌وبرگشت گاز مبرد ایجاد شود، باز هم موتور کار کرده، اما آب دستگاه را خنک نخواهد کرد.

خرابی در کندانسور و فن دستگاه؛ از دلایل اساسی خنک نکردن آبسردکن

کندانسور در واقع نوعی مبدل حرارتی است که وظیفه تبدیل گاز مبرد آبسردکن به مایع را بر عهده دارد. فرایند تبدیل گاز به مایع به این صورت است که سیال داخل کندانسور سرد شده و به این ترتیب تبادل با هوا انجام می‌شود. معمولا انجام فرایند سرد کردن سیال بر عهده فن دستگاه است. این احتمال وجود دارد که پروانه‌های فن گیر کرده باشند و فن عملکرد درستی نداشته باشد.

با گیر کردن فن و عملکرد نادرست آن، آبسردکن نمی‌تواند آب را به اندازه کافی خنک کند. در چنین شرایطی اگر موتور دستگاه و دیگر قطعات سالم باشند، اما باز هم آب خنک نشود، باید موتور کندانسور و فن آن را چک کنید. در صورتی که جسمی داخل فن دستگاه مانع از عملکرد درست آن شده، جسم را خارج کرده تا فن عملکرد درستی داشته باشد. همچنین اگر موتور کندانسور خراب شده باشد، باید این قطعه را تعمیر و در صورت لزوم تعویض کنید.

خرابی در کندانسور و فن دستگاه؛ از دلایل اساسی خنک نکردن آبسردکن

خنک نکردن آبسردکن به دلیل ایراد در ترموستات دستگاه

یکی دیگر از علت های خنک نکردن آبسردکن، خرابی ترموستات و تنظیم نبودن ولوم آن است. روش عیب یابی آبسردکن و ترموستات آن به این صورت است که ابتدا باید درجه ولوم ترموستات را روی آخرین درجه قرار دهید. در این حالت کمپرسور باید شروع به کار کند؛ در غیر این صورت، حتما باید قطعه ترموستات را باز کرده و عوض کنید. گاهی ممکن است ترموستات به درستی تنظیم نشده باشد؛ در این حالت می‌توانید این قطعه را دوباره تنظیم کنید. لازم به ذکر است که در همه آبسردکن‌ها قابلیت تنظیم میزان خنکی آب به وسیله ترموستات وجود ندارد.

شناسایی دلایل خنک نکردن آبسردکن و رفع آن‌ها با خدمات دماسایت

علت های خنک نکردن آبسردکن با انجام برخی اقدامات مانند استفاده از اهم متر و بررسی قطعات، قابل شناسایی هستند. بهتر است که کار تعمیر یا تعویض قطعات آبسردکن را به یک تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید. شرکت خدماتی دماسایت بزرگ‌ترین مرکز سرویس و تعمیر سیستم‌های برودتی و حرارتی در سطح کشور است. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت ما از خدمات بهترین تعمیرکاران سیستم‌های برودتی و حرارتی بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست