علت های سوراخ شدن دیگ موتورخانه | چه عواملی دیگ موتورخانه را سوراخ می‌کنند؟

  1. خانه
  2. مقاله ها
  3. تعمیرات موتورخانه
  4. علت های سوراخ شدن دیگ موتورخانه | چه عواملی دیگ موتورخانه را سوراخ می‌کنند؟

خوردگی و فرسودگی؛ از دلایل سوراخ شدن دیگ موتورخانه

دیگ یکی از مهم‌ترین اجزای موتورخانه است و نقش اصلی را در تامین گرمای شوفاژ ایفا می‌کند. دیگ موتورخانه، از انواع مخزن‌های تحت‌فشار است که وظیفه آن نگهداری آب و انتقال حرارت تولید شده توسط مشعل به آن و سپس انتقال آن به‌صورت آب جوش یا بخار به سیستم گرمایشی می‌باشد. سوراخ شدن دیگ موتورخانه ممکن است به دلیل خوردگی اجزای داخلی دیگ، فرسودگی قطعات و یا نصب معیوب آن‌ها رخ دهد. این اتفاق به هر دلیلی که رخ‌ داده باشد، تحت هیچ شرایطی نباید نادیده گرفته یا تعمیر موتورخانه و دیگ آن به تعویق انداخته شود. در این مطلب از دماسایت با علت های سوراخ شدن دیگ موتورخانه آشنا می‌شویم.

علت های سوراخ شدن دیگ موتورخانه کدامند؟

همان‌طور که گفتیم؛ دیگ موتورخانه، نقش اساسی در نگهداری، گرم کردن و انتقال آب به سایر اجزای موتورخانه دارد. ایجاد سوراخ و بروز نشتی در دیگ موتورخانه، یکی از تهدیدات همیشگی برای این دستگاه است. دیگ شوفاژ به‌طور مداومی با حرارت و دماهای بالا تماس دارد. از این رو، نشتی و سوراخ شدن این دیگ، مساله‌ای طبیعی و متداول به‌حساب می‌آید. در ادامه علت های سوراخ شدن دیگ موتورخانه را بررسی می‌کنیم.

علت های سوراخ شدن دیگ موتورخانه

خوردگی یا عدم نصب صحیح لوله‌ها

از جمله متداول‌ترین علت های سوراخ شدن دیگ موتورخانه، وجود خوردگی یا عدم نصب صحیح لوله‌ها است. اولین علامتی که نشان می‌دهد دیگ موتورخانه سوراخ شده است، وجود نشتی در قسمت زیر آن است. لوله‌های دیگ معمولا از جنس مس هستند و با گذشت زمان دچار خوردگی شده و سوراخ می‌شوند. در صورتی‌ که نصب لوله‌ها به‌تازگی انجام شده است ولی نشتی وجود دارد، یعنی لوله‌ها به‌درستی نصب نشده‌اند.

سوراخ شدن دیگ موتورخانه به‌علت فشار زیاد

در صورتی که فشار دیگ موتورخانه یا حجم آب زیاد باشد، دیگ با گذشت زمان سوراخ خواهد شد. وقتی فشار در دیگ بیش‌ از حد باشد، شیر آزادکننده فشار دیگ، آب اضافی را تخلیه می‌کند. در صورتی‌ که این فرایند اتفاق نیفتد، قطعات و اجزای داخلی دیگ از کار خواهند افتاد و دیگ سوراخ می‌شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل، پیشنهاد می‌شود که یک فشارسنج روی دیگ بخار نصب شود.

یکی دیگر از موارد برطرف کردن مشکل نشتی، استفاده از شیر نقره‌ای است. شیر نقره‌ای باید به‌طور کامل بسته باشد و از بسته بودن آن حتما اطمینان حاصل کنید. پس از بستن شیر نقره‌ای، باید آب رادیاتورها را تخلیه کنید که کار بسیار دشواری است. اگر بعد از به‌کار بردن این راه‌حل‌ها، مشکل نشتی برطرف نشد، یعنی دیگ کاملا از کار افتاده است و باید تعویض شود.

خوردگی و سایش کلی سیستم؛ از جمله علت های سوراخ شدن دیگ موتورخانه

از دیگر علت های سوراخ شدن دیگ موتورخانه، ایجاد خوردگی در آن است. برای تشخیص خوردگی فقط کافی است تا نگاهی به درون دیگ بیندازید. در صورتی‌ که خوردگی در کل سیستم اتفاق افتاده باشد، باید دیگ را به‌زورکامل تعویض کنید و راه دیگری برای آن وجود ندارد.

وجود نشتی یا معیوب بودن مبدل حرارتی

مبدل حرارتی جزو گران‌ترین قطعات دیگ موتورخانه به‌‌شمار می‌آید. در صورتی‌ که این قطعه دچار خرابی شده و یا سوراخ شود، تعویض کردن آن هزینه‌های گزافی را در پی دارد. تشخیص وجود نشتی یا معیوب بودن مبدل حرارتی، کار دشواری است و در صورتی‌ که تعمیرکار متخصص این مساله را تایید کند، باید مبدل حرارتی را تعویض کنید.

سوراخ شدن دیگ موتورخانه

تنظیم نامناسب دما و کیفیت پایین آب

تنظیم نامناسب دما و کیفیت پایین آب، یکی دیگر از علت های سوراخ شدن دیگ موتورخانه است. اگر میزان ناخالصی‌های موجود در آب زیاد باشد، این ناخاصی‌ها باعث تشکیل رسوب به‌مقدار زیاد در ته‌ دیگ خواهند شد. تشکیل رسوب باعث کاهش سرعت انتقال حرارت می‌شود و همچنین نقشی شبیه به عایق دارد.

وقتی سرعت انتقال حرارت پایین بیاید، سایر اجزای دیگ موتورخانه در معرض حرارت بیشتری قرار خواهند گرفت. در نتیجه با گذشت زمان، در فلزات شاهد ایجاد خوردگی و ترک خواهیم بود که این مساله در نهایت باعث سوراخ شدن دیگ موتورخانه می‌شود. دمای آب نامناسب نیز در سوراخ شدن دیگ موثر است. اگر دمای آب ورودی به دیگ پایین باشد، شوک حرارتی به دیگ وارد می‌شود که موجع به ایجاد نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ خواهد شد.

تولید مواد اسیدی ناشی از احتراق؛ علت سوراخ شدن دیگ موتورخانه

در اثر سرد شدن گازهای حاصل از احتراق گاز طبیعی با اکسیژن، مواد اسیدی تولید می‌شوند. این مواد اسیدی به‌دلیل ماهیتشان، باعث ایجاد خوردگی و فرسودگی در پره‌های دیگ موتورخانه خواهند شد. در صورت وارد شدن حرارت بیش از حد به پره‌ها، گاز خروجی آن‌ها خشک خواهد شد. اگر این فرایند ادامه پیدا کند، دیگ چدنی تعریق کرده و اطراف آن شروع به فرسوده شدن و خوردگی می‌کند. در چنین شرایطی، دیگ موتورخانه سوراخ خواهد شد.

یخ ‌زدگی

هنگامی که دمای آب به زیر ۴ درجه سانتی‌گراد می‌رسد، دیگ شوفاژ شروع به انقباض می‌کند. در نتیجه این امر، سیستم دچار تنش شده و همین موضوع منجر به نشتی آب و قلوه‌کن شدن پره دیگ می‌شود. کاهش ناگهانی دمای آب، خاموش بودن مشعل یا پمپ و عوامل دیگر، جزو عوامل احتمالی ایجاد یخ‌ زدگی داخل دیگ‌های موتورخانه به‌‌حساب می‌آیند. بهترین راه پیشگیری از یخ ‌زدگی دیگ‌ها، استفاده از ضدیخ‌های مخصوص و مواد غیرنفتی، عایق‌کاری کلیه لوله‌ها و منبع انبساط باز هستند.

انفجار در محفظه احتراق دیگ موتورخانه

وقتی سوخت‌ها درون محفظه احتراق تجمع یابند، کوچک‌ترین جرقه‌ای منجر به رخ دادن انفجار در دیگ موتورخانه خواهد شد. انفجار درون دیگ، به پره‌های آن آسیب می‌رساند و منجر به نشتی و سوراخ شدن دیگ شوفاژ می‌شود.

فرسوده شدن دیگ موتورخانه

زمان تعمیر یا تعویض دیگ موتورخانه

معمولا پس از یافتن نشتی در دیگ موتورخانه به هیچ عنوان نباید تعلل کرد؛ زیرا ممکن است به بقیه اجزای آن نیز آسیب برسد. علائمی وجود دارند که نشان می‌دهند دیگ نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. این مواردی عبارتند از:

  • جاری شدن آب از زیر دیگ
  • خارج شدن بخار از دودکش پشت‌بام در زمستان
  • دیدن مواردی مثل رطوبت، زنگ آب و علائم زنگ‌زدگی در مسیر عبور دودکش از موتورخانه تا پشت‌بام

دماسایت؛ مرجع تخصصی تعمیرات تمامی اجزای موتورخانه

اگر به نشتی و سوراخ شدن دیگ موتورخانه توجه نکنید و این قطعه به‌موقع تعمیر یا تعویض نشود، عملکرد همه اجزا و قطعات دیگ را دچار مشکل خواهد کرد. به همین دلیل در صورت مشاهده نشتی، باید در حداقل زمان ممکن به این مشکل رسیدگی کنید. درواقع سوراخ شدن دیگ موتورخانه به سایر تجهیزات هم آسیب وارد می‌کند و به‌همین دلیل است که باید به این امر توجه ویژه‌ای داشته باشید. مجموعه دماسایت، مرجع تخصصی تعمیرات تمامی سیستم‌های تهویه و گرمایشی است. کارشناسان و متخصصان مجموعه ما، با دانش بالا و تجربه سال‌ها کار، می‌توانند تمامی مشکلات پیش آمده برای سیستم موتورخانه شما را برطرف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست