مشکلات هواساز | با مشکلات رایج این نوع از سیستم تهویه مطبوع آشنا شوید

  1. خانه
  2. مقاله ها
  3. سایر مقاله ها
  4. مشکلات هواساز | با مشکلات رایج این نوع از سیستم تهویه مطبوع آشنا شوید

هواساز؛ سیستمی کاربردی که گاهی دچار مشکل می‌شود

همانطور که از نامش پیدا است، هواساز با هدف تامین هوا نصب می‌شود. به تعبیر دیگر، این سیستم‌ها در حقظ کیفیت و دمای هواس محیط، نقشی پررنگ دارند. هواسازها اجزای متعددی دارند که باید به طور هماهنگ کار کنند تا هوای محیط و خود سیستم در شرایط مطلوب بمانند. در این بین، خرابی قطعات این سیستم می‌تواند منجر به افزایش مصرف انرژی نیز شود. از این رو، باید هواساز را به طور مداوم بررسی کنید و سرویس و تعمیر هواساز را انجام دهید. در این مطلب، به مشکلات هواساز می‌پردازیم.

با مشکلات هواساز آشنا شوید

هر سیستم هواساز که برای گرم کردن یا خنک کردن خانه یا محیط‌های دیگر استفاده می‌شود، به یک فن بزرگ، معروف به دمنده، نیاز دارد تا هوا را از طریق شبکه تهویه هوای داخلی عبور دهد. اما، دمنده به تنهایی کار نمی‌کند. در واقع، تعدادی از قطعات در کنار هم هستند که به مجموعه آن‌ها دمنده می‌گویند. اگر هر یک از اجزای مجموعه دمنده از کار بیافتد، سیستم کارایی کمتری خواهد داشت یا دیگر کار نمی‌کند. اما هواساز نقش مهمی در حفظ شرایط مطلوب در محیط دارد و هرگونه مشکل در این سیستم می‌تواند تاثیر شگرفی بر وضع محیط داشته باشد. در ادامه، برخی از رایج‌ترین مشکلات هواساز را مرور می‌کنیم.

تعمیر هواساز

مشکلات تیغه فن

از آنجایی که تیغه‌های فن به یک قسمت متحرک متصل هستند، این امکان وجود دارد که در حین کار، خم، شل یا شکسته شوند. آسیب دیدن یک تیغه، تاثیر زیادی بر جریان هوا خواهد داشت و می‌تواند به سایر اجزا آسیب برساند. در اغلب موارد، پس از بروز مشکل برای تیغه‌های فن، صدای هواساز تغییر می‌کند. همانطور که فن می‌چرخد، ممکن است صدای کوبیدن یا تق تق بشنوید و بهتر است آن را تا زمانی که تعمیر شود، خاموش کنید. به شما توصیه می‌کنیم که رفع این مورد از مشکلات هواساز را به یک متخصص بسپارید. زیرا متخصصان می‌توانند سیستم هواساز شما را به شکل حرفه‌ای بررسی کنند و پره‌های فن را در کمترین زمان، تعمیر یا تعویض کنند.

مشکلات برقی از رایج‌ترین مشکلات هواساز هستند

مجموعه دمنده حاوی یک سیم‌کشی پیچیده الکتریکی است و این امکان وجود دارد که به مرور زمان، سیم‌های آن خورده شوند. همچنین ممکن است خود موتور یک مشکل الکتریکی (برای مثال، نقص در خازن‌ها) داشته باشد. اگر با روش تعمیر تجهیزات HVAC مانند هواسازها آشنا نیستید، باید از یک متخصص کمک بگیرید. زیرا هواساز حاوی اجزای حساسی است که به راحتی آسیب می‌بینند. از سوی دیگر، این امکان وجود دارد که به خودتان آسیب برسانید.

نقص سوئیچ حد

دمنده دارای یک سوئیچ است که از سیستم گرمایش محافظت می‌کند و باعث می‌شود که هوای خنک در ماه‌های سردتر سال به محیط وارد نشود. این قطعه به “سوئیچ حد” معروف است و در صورت خرابی، دمنده دیگر به طور منظم کار نمی‌کند. در برخی موارد، ممکن است دمنده به طور متناوب کار کند. همچنین این امکان وجود دارد که به طور مداوم کار کند یا به طور کامل از کار بیافتد. یک متخصص آموزش دیده می‌تواند به سرعت این مشکل را برطرف کرده و سیستم هواساز شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تعمیر کند.

انسداد جریان هوا؛ یکی دیگر از مشکلات هواساز

هدف اصلی از نصب هواساز، این است که در سراسر محیط، هوا جریان پیدا کند. بنابراین، هر گونه مانعی که جریان هوا را مسدود می‌کند، کارایی هواساز را کاهش می‌دهد. یک علت معمولی برای انسداد، کثیفی فیلتر هوا است. اگر فیلتر هواساز خود را به طور منظم تعویض یا تمیز کنید، با این مورد از مشکلات هواساز مواجه نمی‌شوید. سعی کنید فیلتر هوا را هر ماه تمیز کنید و اگر حیوان خانگی دارید، بهتر است آن را یک هفته در میان تمیز کنید. این کار باعث می‌شود که اجزای هواساز شما تمیز بمانند و کارایی آن بهینه می‌شود. اگر یک ترموستات دیجیتال پیشرفته یا هوشمند دارید، ممکن است زمانی که فیلتر هوا نیاز به تمیز کردن دارد، هشدار دریافت کنید.

تعمیرات هواساز

یکی از مشکلات هواساز، بروز نشتی است

نشت سیستم تراکم باعث تجمع رطوبت یا نشت آب در زیر دستگاه هواساز می‌شود. در واقع، هنگامی که تهویه مطبوع در ماه‌های گرم سال، سخت‌تر کار می‌کند، فرآیند تراکم دچار اختلال می‌شود. در این بین، بخش تخلیه که در زیر دستگاه قرار دارد نیز پر می‌شود. این بخش دارای خطی است که دستگاه را به سیستم لوله‌کشی اصلی متصل می‌کند و خود این خط می‌تواند مستعد انسداد باشد.

هر گونه کثیفی یا گرد و غباری که از هوای داخل خانه جمع شده است، به سیتم تخلیه راه می‌یابد و در آنجا خیس می‌شود. سپس، ترکیبی چسبنده ساخته می‌شود که می‌تواند خط تخلیه را مسدود کند. یکی دیگر از مشکلات هواساز، تشکیل جلبک و کپک در داخل سیستم تخلیه است. همچنین اگر حشرات، موش‌ها و سایر حیوانات موذی به دستگاه هواساز وارد شوند، این احتمال انسداد خط‌ها، افزایش می‌یابد.

نقص کویل‌های هواساز

هنگامی که کویل‌های سیستم شما کثیف هستند، احتمال اینکه یخ بزنند و مشکلات جدی برای کل سیستم خنک کننده شما ایجاد کنند، افزایش می‌یابد. از سوی دیگر، هنگامی که کویل‌ها منجمد می‌شوند، به واحد کمپرسور آسیب می‌رسانند که یک قطعه گران قیمت است. لازم به ذکر است که برخی در موارد خاص، باید کل سیستم تهویه مطبوع خود را تعویض کنید. در این مورد از مشکلات هواساز نیز یک متخصص تعمیر سیستم‌های تهویه مطبوع  می‌تواند کویل‌ها و کمپرسور دستگاه شما را بررسی و سرویس کند.

مشکلات مربوط به محفظه دمنده

محفظه دمنده تعدادی از اجزای حساس را در خود جای داده است، اجزایی که باعث می‌شوند سیستم تهویه مطبوع شما به طور موثر کار کند. اگر محفظه با خاک، گرد و غبار و سایر مواد آلوده شده باشد، کیفیت هوای داخل ساختمان (IAQ) شما کاهش می‌یابد. اولین افرادی که متوجه این نوع مسائل می‌شوند، کسانی هستند که از آلرژی و مشکلات تنفسی رنج می‌برند. باید به این نکته اشاره کنیم که در صورت نداشتن تجربه و تجهیزات لازم، رفع این مشکل می‌تواند بسیار دشوار باشد.

رفع مشکلات هواساز با کمک متخصصین دماسایت

رفع مشکلات هواساز با کمک متخصصین دماسایت

هواساز یکی از انواع سیستم تهویه مطبوع است که می‌توان از آن در خانه‌ها، مراکز اداری و… استفاده کرد. این سیستم دما، میزان رطوب و حتی آلایندهای موجود در هوا را کنترل می‌کند. لازم به ذکر است که هر هواساز شامل اجزای متعدد می‌شود و بدیهی است که خرابی هر یک از این اجزا، عملکرد دستگاه را دچار اختلال می‌کند. خبر خوب این است که متخصصین مجموعه دماسایت تمامی مشکلات هواساز را در کمترین زمان رفع می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست