چرا داکت اسپیلت گرم نمی کند | شیوه کارکرد + شیوه تعمیر این سیستم گرمایشی

  1. خانه
  2. مقاله ها
  3. تعمیرات داکت اسپلیت
  4. چرا داکت اسپیلت گرم نمی کند | شیوه کارکرد + شیوه تعمیر این سیستم گرمایشی

خرابی داکت اسپیلت

داکت اسپیلت، نقشی حیاتی در حفظ دمای مطلوب در طول فصل زمستان دارد و هرگونه اختلال در این سیستم، مشکلی بزرگ برای ساکنان به‌شمار می‌آید. از سوی دیگر، اینکه چرا داکت اسپیلت گرم نمی کند، دلایل متعددی دارد. به عنوان مثال، قطعی اتصال برق در داکت اسپیلت، باعث می‌شود که این سیستم از کار بیفتد و نیاز به تعمیر داکت اسپلیت داشته باشید. کمبود گاز نیز یکی‌ دیگر از دلایل اصلی بروز این مشکل است که باید فورا برطرف شود. از سوی دیگر، دانستن طریقه کارکرد و دلایل رایجی که می‌توانند بر کارآمدی داکت اسپیلت تاثیر بگذارند، بسیار مهم است. بنابراین در این مطلب، به این مساله می‌پردازیم که چرا داکت اسپیلت گرم نمی کند.

روش کار داکت اسپیلت

پیش از یافتن علت آنکه چرا داکت اسپیلت گرم نمی کند، باید با طریقه کار آن آشنا شوید. بخش اصلی داکت‌ها معمولا در خارج از واحد قرار دارند، اما در صورت محدود بودن فضا، آن‌ها را در بخش‌های مختلف خانه نصب می‌کنند. هنگامی که بخش خارجی دستگاه کار می‌کند، هوا را با یک فن می‌کشد و سپس هوای سرد را از روی مبدل حرارتی عبور می‌دهد و گرم می‌کند. این سیستم، هوای گرم را از طریق مجاری مختلف که به دریچه‌ها و رجیسترها در اتاق‌های مختلف متصل هستند، منتقل می‌کند. لازم به ذکر است که در بسیاری از داکت اسپیلت‌ها، هوا به بخش اصلی دستگاه بازمی‌گردد تا فرآیند تکرار شود.

در بین اجزا متفاوت داکت اسپیلت، ترموستات نقشی مهم دارد. این قطعه که در نشیمن خانه قرار می‌گیرد، به دستگاه متصل می‌شود و بسته به دمای برنامه‌ریزی شده، به آن فرمان می‌دهد که چرخه را متوقف کرده یا تکرار کند.

چرا داکت اسپیلت گرم نمی کند

چرا داکت اسپیلت گرم نمی کند؟

بسیاری از افراد گزارش می‌دهند که سیستم داکت اسپیلت خانه‌ آن‌ها مانند قبل، فضا را گرم نمی‌کند یا روشن نمی‌شود. اما پاسخ به این سوال که دقیقا چرا داکت اسپیلت گرم نمی کند؟ می‌تواند دشوار باشد. جالب است بدانید که طول عمر معمول بسیاری از این سیستم‌ها در حدود 15 الی20 سال است. اما اگر به طور مرتب داکت اسپیلت خانه‌تان را بررسی نکرده و به درستی از آن نگهداری نکنید، به شکلی غیرمنتظره از کار می‌افتد. بنابراین، پیشنهاد ما این است که به شکل دوره‌ای و با کمک متخصصین مجرب، داکت اسپیلت منزل خود را سرویس کنید.

خرابی ترموستات

ترموستات مانند دریچه‌ای است که بسته به دما، باز و بسته می شود. این قطعه تا زمانی که فضا به حداقل دمای معین برسد، کار می‌کند. از این رو، یک سیستم گرمایشی پیشرفته بدون ترموستات، ناقص خواهد بود. در نتیجه، بررسی خرابی ترموستات می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که چرا داکت اسپیلت گرم نمی کند.

توجه داشته باشید که در بین عوامل متعددی که بر خرابی داکت اسپیلت تاثیر می‌گذارند، ترموستات مهم‌ترین عامل است. چراکه نقش مهمی در کارکرد این سیستم گرمایشی دارد. از این رو، اگر ترموستات خاموش باشد، داکت اسپیلت گرم نمی کند. پیشنهاد ما این است که پیش از هر اقدامی، ترموستات را بررسی کنید تا ببینید خاموش است یا خیر. همچنین اگر ترموستات به خوبی تنظیم نشده باشد، سیستم گرمایش نیز به درستی کار نخواهد کرد.

لازم به ذکر است که در چنین مواقعی، بهترین راه‌حل، تماس با یک متخصص مجرب است. اما اگر خودتان می‌خواهید که بررسی‌های اولیه را انجام دهید، می‌توانید ترموستات را روشن کنید و دما را بالاتر از دمای اتاق قرار دهید. همچنین اگر ترموستات موردنظر با باتری کار می‌کند،  باتری‌ها را تعویض کنید تا مطمئن شوید که مشکل از باتری‌ها نیست.

گرم نکردن داکت اسپلیت

کمبود گاز

پیش از اینکه بپرسید: «چرا داکت اسپیلت گرم نمی کند؟»، باید بررسی کنید که گاز کافی در این سیستم وجود دارد یا خیر. چراکه در صورت کمبود گاز، سیستم گرمایش خاموش می‌ماند. از این رو، شارژ مداوم گاز دستگاه به‌ویژه در فصول سرد، ضروری است. اما، داشتن گاز کافی به این معنی نیست که دستگاه بدون منبع تغذیه کار می‌کند. چراکه بسیاری از قطعات سیستم داکت اسپیلت با برق کار می‌کنند و این سیستم برای داشتن بهترین کارکرد به گاز و برق نیاز دارد و اگر یکی از این موارد وجود نداشته باشد، تمام سیستم از کار خواهد افتاد.

قطعی برق؛ دلیل و پاسخی برای آنکه چرا داکت اسپیلت گرم نمی کند؟

قطعی برق داکت اسپیلت یکی از رایج‌ترین دلایل خرابی این سیستم است. اگر اتصال برق داکت اسپیلت قطع شود یا  قطع‌کننده‌ مدار، اتصال آن را قطع کند، تمام سیستم از کار می‌افتد. زیرا منبع تغذیه، برقی دریافت نمی‌کند و بخش اصلی این نوع اسپیلت‌ها نیز مبتنی بر یک منبع تغذیه است. چراکه اجزای الکتریکی متعددی دارند. البته در این مورد نیز پیشنهاد می‌کنیم که از متخصصان مجرب کمک بگیرید تا امنیت خود و سلامت دستگاه را تضمین کنید. اما اگر قصد تعمیر برد منبع تغذیه را دارید، بهترین راه‌حل این است که پنل اصلی داکت اسپیلت را بررسی کنید تا ببینید که آیا قطع‌کننده مدار، برق را قطع کرده است یا خیر.

اقدامات اولیه برای رفع مشکل داکت اسپیلت

در برخی از موارد، می‌توان داکت اسپیلت را عیب‌یابی کرد. اما باید بدانید که تعمیر و شناسایی مشکلات رایج این سیستم‌ها، یک امر تخصصی است و باید به افراد مجرب در این زمینه سپرده شود. در گام اول، برای تنظیم مجدد داکت اسپیلت، برق ورودی به آن را قطع و وصل کنید تا مطمئن شوید که قطع‌کننده مدار، برق را قطع نکرده است. سپس منبع گاز را بررسی کنید. همچنین اگر دستگاه شما، کلید امنیتی دارد، بررسی کنید که چراغ راهنمای آن روشن است یا خیر. سپس نوبت به بررسی باتری‌های ترموستات می‌رسد. توجه داشته باشید که تنظیم ترموستات روی حالت دستی یا manual می‌تواند باعث بروز مشکل شود. شما باید از تمیز بودن فیلتر هوای برگشتی نیز اطمینان حاصل کنید. اگر پس از انجام این مراحل، علت اینکه چرا داکت اسپیلت گرم نمی کند را پیدا نکردید، حتما با متخصصان تماس بگیرید.

داکت اسپلیت گرم نمی کند

متخصصان دماسایت به شما می‌گویند که چرا داکت اسپیلت گرم نمی کند؟

اگر داکت اسپیلت شما دچار مشکل شده است، می‌توانید با پیروی از برخی دستورالعمل‌ها، آن را عیب‌یابی کنید. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که داکت اسپیلت‌ها، اجزا متفاوتی دارند و شما نمی‌توانید به‌راحتی به ایراد اصلی این نوع سیستم‌ها پی ببرید. از سوی دیگر، حتی اگر مشکل را شناسایی کردید، بهتر است که هیچ اقدامی برای تعمیر داکت اسپیلت نکنید. چراکه ممکن است به خودتان یا یکی از اجزا این سیستم، آسیب برسانید. ما در مجموعه دماسایت، تمام خدمات مرتبط سیستم‌های برودتی و حرارتی مانند داکت اسپیلت را ارائه می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست