مشعل موتورخانه و تعمیر حیاتی آن

موتورخانه یک ساختمان بخشی است که رفاه ساکنان را به همراه دارد و اگر در این سیستم قطعاتی مانند مشعل آسیب ببیند، آسایش افراد برهم خواهد خورد. به همین دلیل نیز گاهی اوقات با تعمیر مشعل موتورخانه سیستم تاسیساتی را به حالت قبل باز گرداند. در غیر این صورت آب درون دیگ حرارت مناسب را نخواهد داشت و مشکلاتی مانند از کار افتادن سیستم گرمایشی و آب گرم به وجود می‌آید. البته که با توجه به نوع مشکل و مدل مشعل مراحل تعمیرات موتورخانه و مشعل آن متفاوت خواهد بود.

انواع مشعل موتور خانه و روش‌های تعمیر

به طور کلی در سیستم‌های تاسیساتی مشعل‌های وظیفه ایجاد حرارت برای گرم کردن آب موجود در دیگ را دارند. مشعل‌ها برای اینکه بتوانند این وظیفه را به درستی انجام دهند، از تکنولوژی‌ها، سوخت‌ها و روش‌های گوناگونی کمک می‌گیرند. به همین دلیل انواع مشعل وجود دارد که عبارتند از:

  • مشعل گازسوز
  • مشعل گازوئیل سوز
  • مشعل مازوت سوز
  • مشعل دوگانه یا سه گانه

تعمیرات مشعل موتورخانه

با توجه به نوع سوخت مصرفی و مدل، مراحل مشعل موتورخانه متفاوت خواهد بود. به همین دلیل باید مشعل‌ها توسط افراد حرفه‌ای مورد بررسی قرار بگیرند و طبق اصول فنی تعمیر شوند. با انجام این کار عملکرد صحیح دوباره و ایمنی سیستم تاسیساتی تامین خواهد شد.

به چه دلایلی نیاز به تعمیر مشعل موتورخانه به وجود می‌آید؟

مشعل‌ها ممکن است که به دلایل گوناگونی عملکرد درستی از خود نشان ندهند؛ زیرا در این تجهیزات قطعات متنوع و بخش‌های متنوعی وجود دارد. به همین دلیل باید در نگاه اول نوع خرابی و عملکرد را بررسی کرد و در نهایت به تعمیر مشکل پرداخت. البته که مشعل‌های موتورخانه‌ای در هنگام خرابی علائم خاصی نشان می‌دهند که باید با آن‌ها آشنا شوید.

پاشش ناکافی سوخت در مشعل

در صورتی که پاشش سوخت در مشعل موتورخانه کافی نباشد، عملکرد سیستم مختل می‌شود. در صورت بروز این مشکل ابتدا مسیر ورودی سوخت بررسی خواهد شد. اگر در این بخش مشکلی وجود نداشته باشد، نازل‌های سوخت بررسی شده و مسدودی‌های احتمالی آن‌ها رفع می‌شود.

خاموشی مشعل زودتر از زمان مناسب

برخی مواقع مشعل زمان کوتاهی پس از روشن شدن به صورت ناگهانی خاموش شده و به طور کامل از کار می‌افتد. برای تعمیر مشعل موتورخانه در چنین شرایطی ابتدا سوخت‌رسانی سیستم بررسی می‌شود. اگر سوخت به طور کافی وجود دارد، احتمال در مشعل نشتی رخ داده و به خاطر مسائل ایمنی سیستم دستور خاموشی داده است.

خاموش و روشن شدن تصادفی

عملکرد نادرست و خاموش روشن شدن تصادفی از دیگر مسائلی است که نیاز به تعمیر مشعل موتورخانه‌ را به وجود می‌آورد. این مشکل معمولا به خاطر دلایلی مانند تنظیم نبودن شعله، نقص فنی شیر مغناطیسی و زیاد بودن فاصله الکترودهای جرقه‌زنی به وجود می‌آید که هر کدام روش تعمیر مشخصی دارند.

کاهش فشار گاز در مشعل

کاهش فشار گاز در مشعل‌های گازسوز موتورخانه‌ها اختلال شدیدی به وجود می‌آورد. گاهی اوقات این افت فشار به خاطر شبکه گازرسانی بوده و سیستم مشعل مربوط نیست. اما باید در نظر داشت که گرفتگی فیلتر ورودی گاز مشعل و خرابی‌های مربوط به کلید کنترل فشار گاز این مشکل را به وجود می‌آورد. به همین دلیل اگر شبکه گازرسانی مشکلی ندارد، باید نسبت به تعمیر مشعل موتورخانه اقدام کرد.

عیب یابی مشعل موتورخانه

مشکلات مربوط به موتور مشعل

موتور مشعل اگر در قسمت‌هایی مانند سیم کشی ورودی، ترموستات یا اکوستات، فیوز، رله اصلی برق ورودی و کلید مشکل داشته باشد، مشعل شروع به کار نخواهد کرد. همچنین قطعات مکانیکی موتور مشعل مثل یاتاقان‌ها به مرور زمان آسیب دیده و صدماتی به مشعل وارد می‌کنند. به همین دلیل باید به وضعیت سلامت موتور مشعل نیز توجه داشت.

ایجاد صدای ناهنجار

برخی افراد به خاطر ایجاد صدای ناهنجار نیاز به تعمیر مشعل موتورخانه پیدا می‌کنند. به طور کلی نصب نادرست موتور مشعل، نقص در یاتاقان‌ها که در مشعل‌های قدیمی بیشتر دیده می‌شود و لق بودن دریچه هوا این صدای ناهنجار به وجود می‌آید. همچنین در بخش احتراق نیز امکان ایجاد سر و صدا وجود دارد که به دلایلی مانند کثیفی دودکش، کوچک بودن بادبزن، احتراق ناقص و گرفتگی لوله وابسته است.

مناسب نبودن شکل و رنگ شعله

در حالت عادی باید مشعل شعله آبی رنگ داشته باشد. به همین دلیل اگر رنگ شعله به بنفش یا نارنجی تبدیل شده است، به احتمال زیاد ترکیب سوخت و هوا یا سیستم احتراق مناسب نیست. به همین دلیل باید توسط تکنسین‌های حرفه‌ای مشعل مورد بررسی دقیق قرار بگیرد؛ زیرا سیستم احتراق بسیار حساس بوده و در صورت تعمیر غیر اصولی خطرآفرین خواهد بود.

ایراد در سیستم جرقه‌زنی

سیستم جرقه‌زنی در صورت خرابی نمی‌تواند مشعل را به خوبی روشن کند. همچنین معمولا دلایلی مانند خرابی ترانسفورماتور، اتصالی الکترودها، قطعی در پایه جرقه‌زن به رله، گرفتگی نازل سوخت، گرفتگی لوله پمپ مکش و کثیفی فیلتر سوخت سیستم جرقه‌زن مشکل پیدا خواهد کرد.

خرابی قطعات الکترونیکی مثل رله

قطعات الکترونیکی مانند رله‌ها و ترموستات در مشعل موتورخانه معمولا درصد خرابی پایینی دارند. البته در شرایطی که نوسان برق به چنین قطعاتی آسیب بزند، مشعل نمی‌تواند که به خوبی کار کند. همچنین بررسی و پیدا کردن قطعات الکترونیکی معیوب نیازمند تخصص قابل توجهی است.

سرویس موتورخانه

نحوه تعمیر مشعل موتورخانه به چه صورت است؟

در قدم اول مشعل با توجه به نوع عملکرد و سوخت مصرفی طبق اصولی فنی و ایمنی بررسی می‌شود. پس از بررسی ایراد و پیدا شدن قطعه معیوب تعمیرکاران سعی می‌کنند که به آن قطعه جان دوباره بدهند. با انجام این کار دیگر نیاز به خرید قطعه جدید نیست و هزینه‌های مصرف کننده به طور چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد. در نهایت سیستم مجددا راه‌اندازی شده و به طور کامل تست می‌شود. البته که اجرای این فرایند فقط توسط شرکت‌های تعمیراتی معتبر و افراد حرفه‌ای قابل انجام است.

تعمیر مشعل موتورخانه در دماسایت با تعمیرکارانی حرفه‌ای

در دماسایت شرایطی را فراهم کرده‌ایم تا دیگر برای تعمیر مشعل موتورخانه نگران موضوع خاصی نباشید. ما حرفه‌ای‌ترین افراد را به محل مورد نظرتان اعزام کرده و مشکل را با نهایت دقت و کیفیت برطرف می‌کنیم. همچنین تمامی هزینه‌ها طبق اتحادیه رسمی بوده و هیچ قطعه تقلبی و بی‌کیفیتی استفاده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قیمت داکت اسپلیت

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
فهرست